Hororový príbeh Elisabeth Fritzlovej, ktorá strávila 24 rokov v pivnici, kde ju väznil jej otec.

3658

Píše sa 28. august roka 1984 a Rosemarie Fritzlová práve podáva na polícii správu o tom, že hľadá nezvestnú svoju 18 ročnú dcéru, Elisabeth Fritzlovej. O Elisabeth dlhé týždne nikto nepočul a nakoniec rodičom nezostalo nič iné, než prijať to najhoršie. Potom z ničoho nič prišiel list, údajne od Elisabeth, v ktorom vyhlasuje, že ju rodinný život unavil a že utiekla. Jej otec, povedal policajtovi, ktorý prišiel k nemu domov, že nemá tušenie, kde jeho dcéra je. Uviedol, že sa pravdepodobne pripojila k náboženskému kultu, o ktorom už skôr hovorila. Lenže Fritzl presne vedel, kde jeho dcéra je.

Bola asi 20 metrov pod policajným dôstojníkom.

Uväznenie

28. augusta 1984 zavolal Fritzl svoju dcéru do suterénu rodinného domu. Prestavoval dvere do novo zrekonštruovaného pivnice a potreboval pomoc. Fritzl následne zasadil dvere na svoje miesto. Potom ich otvoril a prinútil Elisabeth ísť dovnútra. V pivnici ju omráčil chemikáliami a uväznil. Donutil dcéru, aby matke napísala list, že sa pridala k náboženskej sekte. V najbližších 24 rokoch bola pre Elisabeth pivnica jedinou vecou, ​​ktorú videla. O pár týždňov neskôr už na Elisabeth väčšina ľudí zabudla alebo sa zmierila s tým, že už nie je medzi živými.

Znásilnenie a tehotenstvo

Ale Josef Fritzl nezabudol. Každý deň o 21:00 chodil do pivnice. Manželke vždy povedal, že ide pracovať, konkrétne kresliť plány strojov, ktoré sa mu občas podarili predať. Veľa krát sa stalo, že sa Fritzl z pivnice nevrátil. Jeho žena sa o neho ale nebála, pretože vedela, že to bol ťažko pracujúci muž, ktorý bol dôkladne oddaný svojej kariére. Mala zakázané za ním chodiť, nosiť mu akýkoľvek nápoj či jedlo. Fritzl začal neskôr svoju dcéru znásilňovať a pokračoval tak naďalej v nočných návštevách, ktoré začali už v čase, keď bolo Elisabeth 11 rokov. Dva roky od svojho zajatia Elisabeth otehotnela, ale v 10 týždni tehotenstva potratila. Dva roky na to znova otehotnela a tentoraz aj porodila. V auguste 1988 sa narodilo dievčatko menom Kerstin. O dva roky neskôr sa narodilo ďalšie dieťa, chlapec menom Stefan.

Znásilňoval a trestal

Kerstin a Štefan zostali v pivnici so svojou matkou po celú dobu jej uväznenia. Fritzl im nosil jedlo a vodu, ale mal jedinú podmienku. Chcel, aby Elisabeth s deťmi boli potichu. Zakaždým, keď toto pravidlo porušili, potrestal ich. Keď je Fritzl chcel potrestať, zhasínal v pivnici svetla a nedával svojim obetiam najesť. Tiež im vyhrážal, že do pivnice pustí jedovatý plyn, ak sa pokúsi o útek. Nájomník, ktorý žil v rovnakom dome 12 rokov, si občas sťažoval na divné zvuky vychádzajúce z pivnice. Fritzl tvrdil, že zvuky vydávajú rúrky a plynový vykurovací systém. Aj napriek tomu v akých podmienkach Elisabeth so svojimi deťmi žila, snažila sa im zaistiť čo najviac normálny život. Učila ich základnú výchovu, ktorú sama mala a tiež im odovzdávala svoje vedomosti, učila ich čítať a písať. Počas nasledujúcich 24 rokov porodila ďalších päť detí. Jedno s ňou zostalo v pivnici, jedno zomrelo a zvyšné tri deti si vzal Fritzl. Svojej manželke následne tvrdil, že deti našiel blízko domu. Každé dieťa so sebou nieslo list od Elisabeth, v ktorej písala, že sa nemôže postarať o svoje deti a prosí, aby sa o ne Fritzl s Rosemarie postarali.

Zvrat a oslobodenie

19. apríla 2008 upadla Kerstin do bezvedomia a Fritzl súhlasil, aby jej bola poskytnutá lekárska starostlivosť. Elisabeth ju Fritzlovi pomohla dostať z pivnice. Po 24 rokoch prvýkrát videla vonkajšie svet na vlastné oči. Bola odvezená do amstettenskej nemocnice, kde sa jej ujal dr. Albert Reiter. Bolo jej zistené zlyhanie obličiek. Fritzl odovzdal doktorom poznámku, v ktorej bol vysvetlený od Elisabeth stav jej dcéry Kerstin. Lekárskemu personálu sa začal celý prípad zdať podivný a tak 21. apríla 2008 lekári upozornili políciu. Fritzl polícii povedal tú rovnakú historku ako vtedy strážnikovi, ktorý stál len 20 metrov nad hlavou Elisabeth. Tvrdil, že Elisabeth utiekla z domu v roku 1984 a pridala sa k náboženskej sekte. Od tej doby ju údajne nevidel. To potvrdil aj najnovším listom z januára roku 2008. Strážnikovi ale prišiel list podozrivý. Ako by bol „diktovaný“ a tak upozornil aj svojich kolegov a spolupracovníkov.

Záujem médií

O prípad sa začali zaujímať médiá. Elisabeth videla v televízii reportáž o svojom otcovi v pivnici. Prosila otca, aby s ním a so svojimi deťmi mohla do nemocnice. Fritzl súhlasil a manželke povedal, že sa Elisabeth po 24 rokoch rozhodla vrátiť. V nemocnici ich zadržala polícia. Tá Elisabeth zaručila bezpečie pred jej otcom, a tak Elisabeth vypovedala o 24 rokoch v pivnici. Krátko po polnoci už mali policajti tri stránky výpovede. Počas noci z 26. na 27. apríla boli Elisabeth a jej deti vzaté do starostlivosti. 28. apríla sa Fritzl priznal k väzneniu svojej dcéry a jej detí. Povedal policajtom, ako sa dostanú do pivnice. Fritzlova žena Rosemarie bola oboznámená s pravdou o tom, kde jej dcéra bola. Všeobecne sa verí, že skutočne celý čas o ničom nevedela. 29. apríla potvrdili testy DNA, že je Fritzl otcom Elisabethiných detí. 1. mája usporiadala polícia tlačovú konferenciu, na ktorej s prípadom podrobne zoznámila verejnosť.

Rozsudok

Potom prebehlo niekoľko výsluchov a svedeckých výpovedí. Nasledoval súd. Fritzl najprv priznával tri body obžaloby – únos, znásilnenie a incest – ale nie najťažšie dva – zabitie a zotročovanie. Keď potom videl 11 hodinovú výpoveď Elisabeth z júla 2008, priznal sa v stredu 18. marca roku 2009 aj k posledným dvom. Podľa jeho právnika preto, že ho výpoveď dcéry zlomila. Už vo štvrtok 19. marca bol nad Fritzlom vynesený rozsudok. Bol uznaný vinným z únosu, znásilnenia, zotročovania, incestu a zabitia. Za to bol odsúdený na trest doživotného odňatia slobody. Bol poslaný do väzenia so zvýšenou ostrahou.