Brexit zamietol súd. Odchod Británie z EÚ musí ešte schváliť parlament

Britská vláda potrebuje na spustenie procesu vedúceho k odchodu z Európskej únie súhlas parlamentu,

1445
foto: pixabay
Britská vláda potrebuje na spustenie procesu vedúceho k odchodu z Európskej únie súhlas parlamentu, rozhodol vo štvrtok príslušný súd.

Súd zároveň priznal kabinetu právo sa proti verdiktu odvolať.

Minister obchodu Liam Fox podľa BBC zdôraznil, že kabinet je „odhodlaný rešpektovať výsledky (júnového) referenda“, v ktorom sa Briti vyslovili pre odchod z európskeho bloku.
Štvrtkové rozhodnutie je podľa agentúry AP ranou pre vládu premiérky Theresa Mayovia, ktorá chce aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ a začať rozhovory o odchode z EÚ do konca marca 2017.
Právnik vlády oznámil, že najvyšší súd si už pre odvolanie v tejto veci vyčlenil termín od 5. do 8. decembra.
Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že súdne výnos podľa neho zdôrazňuje okamžitú potrebu preniesť diskusiu o podmienkach vyjednávanie na pôdu parlamentu.
Šéf liberálnych demokratov Tim Farron verdikt privítal s tým, že Briti by mali dostať šancu vysloviť sa ku konečnej dohode o brexite. „Mali by dostať príležitosť povedať nie nezodpovednému tvrdému brexitu, ktorý ohrozuje našu ekonomiku a pracovné miesta“.
Komentátori britských médií varujú, že štvrtkový vývoj situácie môže vyústiť aj v predčasné parlamentné voľby. Stúpenci tábora pre zotrvanie v EÚ v britskom parlamente podľa expertov budú argumentovať, že dolná komora nie je pripravená rozhodnúť o brexitu, pokiaľ nebude jej situácia konsolidovaná.
Aktivisti, ktorí záležitosť dali na súd, argumentovali tým, že takzvaným brexitom prídu Briti o určité práva, napríklad o právo na voľný pohyb v rámci členských krajín, a to sa podľa nich nemôže stať bez súhlasu parlamentu.