Najlepší americký tankista zničil 15 nemeckých tankov a stal sa legendou

3008

Abrams, to je v americkej armáde pojem. Označuje najlepší americký tank súčasnosti. Jeho meno bolo zvolené podľa Creighton W. Abramsa, legendárneho tankového veliteľa druhej svetovej vojny.

Creighton W. Abrams bol mimoriadny vojak. Legendárne sa stali už jeho výcvikové metódy. Keď jeho jednotka nemala ešte žiadne tanky, na ktorých by mohla cvičiť, hnal vojakov na cvičisko a pobehovali tam len tak, jazdiac na imaginárnych tankoch. Trval na tom, že posádky musia byť neustále spolu, bok po boku. Vedel, že hlavná je bezchybná spolupráca posádky a naprosté spoľahnutie sa jeden na druhého.

Keď konečne dostala jeho jednotka (37 tankový prápor) tanky Sherman, hnal sa Abrams vždy do prvej línie a do hlavných bojov. Zažil vylodenie v Normandii na pláži Utah. Aj tu preukázal značne inovatívne myslenie, keď trval na tom, že aj tylové zložky práporu budú postupovať spoločne s frontovými jednotkami v tankoch. Jeden pridelil spravodajcom, jeden štábu a všetkých spoločne posielal na front.

Prvá veľká bitka jeho tanky čakala v Lotrinsku u brehov rieky Mosely, za ktorými sa skrývali nepriateľské pozície. Lenže nejaké obranné valy Abramsa úplne nevzrušovali. So svojimi tankmi prenikol okolo Arracourt hlboko do nepriateľského tyla. Tu sa stretol s jednotkami, ktoré mali slúžiť ako nemecká útočná sila. Došlo k tvrdým bojom a Abrams si v nich vyslúžil záslužný kríž. Nemecká ofenzíva vďaka nemu skončila skôr, než vôbec začala.

Abrams a jeho tankisti sa potom presunuli do tyla, aby sa dali trochu dokopy. Lenže zaslúžený odpočinok prerušila nečakaná nemecká ofenzíva v Ardenách. Abrams rozhodným útokom 26. decembra 1944 prerazil nepriateľské línie, vyslobodil obkľúčených amerických parašutistov a vyslúžil si druhý záslužný kríž. Celá jeho jednotka patrila k vôbec najlepším a najviac vyznamenávaným na fronte.

Sám Abrams, vždy sediaci vo veži svojho tanku Thunderbolt, zničil 15 nemeckých tankov, 150 diel a 300 vozidiel. Ako jazdec uštve niekoľko koní, tak pod Abramsom padlo 6 Thunderboltov, väčšinou pre rôzne závady. Dokázal s nimi poraziť aj nemecké monštrá Tiger, ktoré prevyšoval v sile pancieru aj kalibru delá. Lenže Sherman bol obratnejší, rýchlejší a spoľahlivejší. Nemecké tanky totiž často nehybne stáli v palebných pozíciách s pokazenými motormi alebo kvôli nedostatku paliva. Napriek tomu to bola ošemetná hra a Abramsovi išlo často o život. Ako poznamenali mnohí americkí tankisti, od panciera Tiger sa strely Sherman len neškodne odrážali, pokiaľ nebol zasiahnutý zblízka. Abrams presne toto vedel.

Abrams slúžil tiež v Kórei a vo Vietname, dotiahol to do hodnosti generál a náčelníka generálneho štábu, spísal niekoľko taktických príručiek, viedol výcvik tankových jednotiek a stal sa legendou v celej US Army. Zomrel v roku 1974 na rakovinu pľúc.