Najväčší masoví vrahovia v dejinách

5683

Dnes síce stačí postrieľať pár ľudí, aby ste týždne a mesiace plnili čelné stránky novín a boli hviezdou večerného spravodajstva, ale skutoční rekordmani v masových vraždách sa nezastavia ani pred miliónom obetí.

Médiá zakaždým pretriasajú, keď niekde zaútočí vyšinutý jedinec a postrieľa niekoľko ľudí. Hoci je to samozrejme poľutovaniahodná tragédie, na svete sa robia oveľa horšie zverstvá. Zoznámte sa s najväčšími masovými vrahmi všetkých čias.

Pol Pot – 3 milióny

Vlastným menom Saloth Sar, ale khmerským jazykom Pol Pot, bol komunistický vládca Kambodže a vodca Červených Khmérov. Po prevrate v roku 1975 nastolil Pol Pot snáď najväčšiu komunistickú hrôzovládu všetkých čias, proti ktorej bol aj holokaust len ​​popoludňajšou rozprávkou pre deti. Likvidované bolia celé mesta. Počas trojročného vyčíňania Pol Potových komunistov zomrelo 3 milióny ľudí. Približne štvrť milióna ľudí bolo popravených a 2,7 milióna ľudí zomrelo od hladu a vyčerpaním z nútených prác.

Hideki Tódžó – 5 miliónov

Japonský premiér sa so svojím rozhodovaním priamo podieľal na vojnových operáciách počas druhej svetovej vojny. Je mu pripisovaná smrť minimálne 5 miliónov civilistov počas japonských akcií v Číne. V roku 1948 bol za svoje vojnové zločiny v Japonsku popravený obesením.

Leopold II z Belgicka – 15 miliónov

Belgický kráľ Leopold II sa síce preslávil ako veľmi tvrdý a dôsledný panovník, ktorý priviedol krajinu k blahobytu, ale aj ako krutovládca v belgických kolóniách. V Kongu jeho súkromná armáda nútila milióny ľudí k práci na plantážach a tvrdo trestala neplnenie noriem. Začalo to sekaním rúk a končilo popravami. Presné čísla neexistujú, ale podľa niektorých prameňov jeho armáda zabila 2 milióny ľudí a ďalších 13 miliónov ich zomrelo hladom alebo vysilením.

Adolf Hitler – 17 miliónov

O nacistickom vodcovi Adolfovi Hitlerovi sa hovorí ako o najväčšom netvorovi všetkých čias, pritom to v našom rebríčku sotva dotiahol na stupne „víťazov“. Nebyť systematického vyhladzovania nepohodlných obyvateľov okupovaných krajín, vlastne by ho porazil aj belgický kráľ Leopold II… Hitler svoje skóre nahnal predovšetkým sústavnou likvidáciou Židov, Slovanov, cigánov, homosexuálov a odporcov režimu. Najviac obetí je Hitlerovi pripisovaných práve za ťaženie proti Sovietskemu zväzu v rokoch 1941 až 1942 a následnom ústupe.

Jozef Stalin – 23 miliónov

Stalina asi najlepšie vystihuje jeho veta: „Jeden mŕtvy, to je tragédia. Milión mŕtvych, to je štatistika.“ Oproti Hitlerovi sa Stalin blysol tým, že s chuťou likvidoval predovšetkým vlastný národ. Čiastočne za to mohla jeho paranoja, kedy sa obával, že sa ho chcú všetci zbaviť. A tak radšej likvidoval všetkých okolo seba, presídľovali milióny ľudí a nechával ich vyhladovať. Napríklad na Ukrajine na následky hladomoru kvôli nútenej kolektivizácii (znárodnenie) poľnohospodárstva zomrelo cez 3,5 milióna ľudí a ďalšie milióny poslal umierať na Sibír na nútené práce. Vo vlastnom národe tak komunistický diktátor vlastne zlikvidoval viac ľudí než koľko ich zahynulo v dôsledku nemeckého vojenského ťaženie medzi rokmi 1941 až 1945.

Mao Ce-tung – 78 miliónov

Najväčším masovým vrahom všetkých čias je opäť komunistický diktátor. Pozrime sa, komunisti sa dokázali v rebríčku najväčších vrahov presadiť hneď trikrát. Tu vidíte, ako je boľševická ideológia zvrátená a utopická. Mao Ce-tung bol vodca povojnovej komunistickej Číny a predovšetkým totálny demagóg, ktorý chápal obyvateľov vlastnej krajiny len ako bezduché stroje. V roku 1958 nariadil tzv. „Veľký skok“, čo mala byť cesta k velmocenskému postaveniu Číny. V každej dedine napríklad musela byť aspoň primitívna pec na oceľ. Červená komanda dohliadala na nútené práce u pecí, čím neostali ľudia na prácu na poliach. Tým v krajine vypukol hladomor, ktorý zahubil desiatky miliónov ľudí. V šesťdesiatych rokoch naštartoval Veľkú kultúrnu revolúciu. Znamenala likvidáciu všetkého starého, presídľovanie ľudí, vyhladzovanie miest a územia, budovanie megalomanských projektov a predovšetkým neuveriteľné utrpenie. Komunistický režim za vedenia Mao Zedongom pripravil o život priamo i nepriamo skoro osemdesiat miliónov ľudí – viac ako druhá svetová vojna alebo všetci ostatní diktátori a masoví vrahovia všetkých čias dohromady.