Americký sériový vrah Dennis Rader (73) zvaný BTK – Zviaž, muč, zabíjaj – má na svedomí 10 brutálnych vrážd. Medzi jeho obeťami boli ženy a tiež malé deti. Teraz unikol na verejnosť jeden z prvých rozhovorov nasnímaný nedlho po Raderovom zatknutie. Čo prežíval počas páchania svojich krutých zločinov? A ako sa mu podarilo tak dlho unikať polícii?

 Sériový vrah  BTK 

Chladnokrvný a sadistický maniak z amerického Kansasu dlhých 17 rokov terorizoval obyvateľov mesta Wichita. Všetko si vopred dôkladne plánoval. Zanechával za sebou tela umučených a znásilnených obetí. Polícia sa mu márne pokúšala prísť stopu. Nakoniec jej začal posielať výsmešné odkazy.

 Mŕtvych malo byť  viac 

„Ako mohol veriaci kresťan ako ja spáchať niečo také?“ Pýta sa Rader v rozhovore, ktorý nedlho po svojom dolapení v roku 2005 poskytol jednému lokálnemu novinárovi. Teraz, dlhých 13 rokov potom, čo skončil za mrežami, uvoľnila polícia doteraz neznáme informácie o 11. obeti, ktorú Rader plánoval poslať na onen svet tým najkrutejším spôsobom.

Sériový vrah Dennis Rader bol tak drzý, že o svojich vraždách políciu informoval

„Posledná akcia mala byť môj opus, moje veľké finále,“ zveril sa Rader kriminalistom. Vopred vytipovanú ženu chcel prepadnúť v jej dome, zavesiť ju hlavou dole a nechať v tejto polohe pomaly umierať. Všetko mala korunovať mohutná explózia tlakových fliaš s propán-butánom, ktorá by dom premenila v horu plápolajúcich trosiek. Zamýšľaná obeť dlhú dobu netušila, že vrah už stál na priedomí a písal jej na dvere. Rader upustil od svojho zámeru len preto, že sa na chodníku práve objavila čata zametačov.

 Nikto by ho  nepodozrieval 

Maniak pritom navonok vystupoval ako veriaci kresťan. V čase vrážd bol ženatý a vychovával dve deti. Jeho profesie bezpečnostného technika mu umožňovala prístup do domácností, v ktorých neskôr páchal svoje zločiny. Okolie ho považovalo za vzorného muža a usporiadaného otca. Desiatka obetí pocítila, aký je v skutočnosti. „Nie je asi veľmi pekné hovoriť to o ľuďoch, ale pre mňa boli v podstate objekty. Z tých príprav som mal viac potešenie než z toho zabíjanie samotného,​​“ vyhlásil Rader.

 Kariéru začal štvornásobnou  vraždou 

Do domu obývaného Josephom a Juliou Oterovými a ich piatimi deťmi vnikol Rader 15. januára 1974. Nezabudol vopred prerušiť telefónne vedenie. Vnútri sa nachádzali obaja dospelí, ich 11ročná dcéra Josephine a o rok mladší Joseph. Muža a chlapca zadusil pomocou igelitového vreca. Dcéru a matku zahrdúsil rukami. V priebehu nasledujúcich rokov sa Rader dopustil ďalších šiestich vrážd. Všetky spáchal mimoriadne brutálnym spôsobom. Nie nadarmo dostane svoje meno. Označenie „Zabijak BTK“ je skratka anglickej podoby slov „Burn, torture, kill – Zviaž, muč, zabíjaj“

 Posmešky ho stáli  slobodu 

Po mnoho rokov posielal Rader kansaskej políciu výsmešné odkazy, ktoré kriminalistov privádzali k zúfalému hnevu. Dávno už tušili, že práve tento nenápadný otec rodiny je zodpovedný za neopísateľné zverstvá, ktorá ich strašili v spánku. Priame dôkazy ale chýbali. Bodom zlomu sa ukázala byť chvíľa, kedy sa im vrah rozhodol poslať disketu s ďalšou správou. Technikom sa podarilo nájsť na nej dávno zmazaný súbor s Raderovým podpisom. Potom už viedla jeho cesta rovno za mreže. „Kedy do môjho mozgu vstúpila tá vraždiaci beštie, to už vám nepoviem, ale zostane tam,“ vyhlásil zabijak. Svoj doživotný trest si odpykáva vo väznici El Dorado v Kansase.