Nerovný súboj, ktorý vošiel do dejín vojny s drogami. Medveď versus 40 kíl kokaínu

1844

Predné stránky amerických denníkov ovládol v decembri roku 1985 veľmi nepravdepodobný „hrdina“. Stal sa ním 80kilový medveď baribal, ktorý sa predávkoval 40 kilogramami toho najčistejšieho kokaínu z Kolumbie. Našiel ho nešťastnou náhodou v národnom parku Chattahoochee-Oconee v Georgii a po jeho požití bol logicky na mieste mŕtvy.

„Brucho mal až po okraj napchaté kokaínom. Neexistuje na svete jediný cicavec, ktorý by toto dokázal prežiť. Krvácanie do mozgu, zlyhanie pľúc, prehriatie organizmu, zlyhanie obličiek, zástava srdca, mŕtvica. Ten medveď mal všetko, na čo si spomeniete,“ uviedol neskôr pre tlač lekár, ktorý bol k telu zvieraťa privolaný. Nikto nevie, ako sa baribalovi podarilo zostať nažive tak dlho, ale policajti, ktorí ho objavili, dosvedčili, že všetkých 40 vrecúšok bolo dokonale vyluxovaných.

Tie do amerického národného parku v zhone z lietadla vyhodil Andrew Thornton II., Potomok jednej z najváženejších rodín v celom Kentucky a muž, ktorý inšpiroval vznik hneď niekoľkých kníh o drogovom podsvetí. Thornton začal svoju kariéru pašeráka pomerne netradične. Už krátko po škole sa totiž stal dôstojníkom v protidrogovej jednotke. Vtedy ešte všetci predpokladali, že ho pri polícii čaká veľká kariéra. Mladíka ale boj proti drogám skutočne vôbec nezaujímal. Práve naopak. Od polície bol rýchlo vyhodený a po krátkom právnickom angažmáne sa pridal na stranu drogových kartelov.

 Dvojitý drogový  agent 

Organizoval pašovanie kokaínu z Kolumbie a neskôr vyšetrovatelia boli presvedčení, že prácu v protidrogovej jednotke vzal len kvôli nadviazanie tých správnych kontaktov a zverejňovanie dôležitých informácií druhej strane. Jeho úloha dvojitého agenta neušla bývalým kolegom a tí ho tak aj po prepustení stále sledovali.

Thornton sa postupom rokov vypracoval a stal sa dokonca hlavou vlastného gangu. Bral stále väčšie a väčšie zákazky, a keď sa chystal do USA previezť tonu marihuany, bol bývalými kolegami zatknutý. Spolu s ním vtedy zadržali agenti protidrogovej jednotky celkom 20 ľudí a všetko smerovalo k veľkému súdnemu procesu. Thornton bol ale navzdory predpokladom vzápätí prepustený.

Samotný Andrew sa domnieval, že je to vďaka jeho kontaktom na významných predstaviteľov miestnej vlády, v skutočnosti ho ale policajti prepustili len preto, aby ich doviedol k ďalším, dôležitejším pašerákom. To už sa však nestalo. 11. septembra roku 1985 totiž Thornton pristál na príjazdovej ceste domu na predmestí Knoxville. S neotvoreným padákom na chrbte.

Jeho telo bolo následkom pádu z veľkej výšky úplne rozdrvené. Policajti, ktorí na miesto dorazili, u Thorntona našli približne 40 kilogramov kokaínu, dva samopaly, niekoľko nožov, povraz, okuliare nočného videnia, šesť zlatých mincí a kľúče od lietadla. To sa pokazilo počas letu a bolo objavených o niekoľko hodín neskôr zrútenej v blízkych horách.

 Morbídne  výstavka 

Vyšetrovatelia sa už vtedy domnievali, že kokaínu musel Thornton prevážať viac, a začali po ňom pátrať. Ku smole ich aj nebohého baribala sa ale k droge za 15 miliónov dolárov dostali až ako druhí.

Sláva celého prípadu viedla nakoniec k tomu, že si mŕtveho medveďa nechali miestni vypchať. V priebehu desaťročí ho síce niekoľkokrát stratili, ale v súčasnosti už mnoho rokov „zdobí“ jeden zo supermarketov v americkom Lexingtone.