NHL: Budaj s 10. víťazstvom v sezóne, 37 zákrokmi a aj s asistenciou

537

Kuriózne ale nie útočník Detroitu Tomáš Tatar, ale brankár Colorada Peter Budaj, ktorý si za svoj výkon proti Buffalu (4:3 pp) vyslúžil aj ocenenie tretej hviezdy zápasu.
Gólman Avalanche si pripísal asistenciu pri prvom góle domácich, keď po jeho zákroku stál na konci úspešnej kontry Daniel Winnik. Aktuálna dvojka lavín, ktorá sa v novom roku do bránky dostala vôbec po prvý raz, sa nemohla sťažovať na nedostatok práce. Budaj dovedna čelil 40 strelám, za chrbát pustil iba tri, pričom mrzieť ho mohol najmä posledný gól Buffala z pomerne ostrého uhla. Po ňom sa hostia dostali do vedenia 3:2, no po oddychovom čase domáci vyrovnali a v záverečnej minúte predĺženia David Jones rozhodol o triumfe domácich, ktorý sa tak stal pre slovenského brankára desiatym víťazným stretnutím v sezóne. „Myslím, že aj napriek tomu veľkému počtu striel chlapci predo mnou hrali veľmi dobre a veľmi mi pomohli. Škoda toho tretieho gólu, lebo ten puk mohol byť môj. Dôležité je, že sme sa po oddychovom čase dokázali pozbierať a nakoniec zvíťaziť,“ povedal pre zámorské médiá 28-ročný rodák z Banskej Bystrice, ktorý doposiaľ bodoval vo všetkých šiestich sezónach v NHL a dovedna má v kariére na konte už sedem bodov.
Súboj o prvú priečku v Juhovýchodnej divízii vo Washingtone bol predovšetkým duelom dvoch brankárov z dvoch odlišných generácií. Obaja síce excelovali, ale skúsený 41-ročný Dwayne Roloson, ktorý len v sobotu prestúpil do Tampy z New Yorku Islanders, nakoniec zatienil o 18 rokov mladšieho domáceho Semjona Varlamova a pripísal si čisté konto. Jedinou presnou strelou v dueli sa o to postaral v 3. minúte predĺženia Martin St. Louis. Hráči Lighting si preto po tretej návšteve hlavného mesta v sezóne a dvoch predchádzajúcich prehrách (6:0, 6:3) mohli spokojne vydýchnuť – do tretice všetko dobré. Pred debutom v poradí už v siedmom drese v kariére Roloson necítil žiadnu nervozitu: „Myslím, že to povedal už môj tréner na strednej škole, že keď si nervózny, nie si pripravený. A toho sa snažím držať.“ Na ceste k 34. čistému kontu v kariére len v druhej tretine zlikvidoval 21 striel (dovedna 34) a v dueli zneškodnil aj všetkých osem striel kanoniera Alexandra Ovečkina, ktorý v posledných dvanástich zápasoch zaznamenal iba dva góly.
Pod triumf Minnesoty na ľade New Jersey sa podpísal poriadne kuriózny gól z hokejky premiérového strelca. Nováčikovský obranca Wild Clayton Stoner v závere striedania iba nahodil puk do útočného pásma popri pravom mantineli a preto mu brankár Johan Hedberg vyšiel naproti a očakával ho za svojou bránkou. Nielen na jeho prekvapenie sa však puk aj zásluhou teču Iľja Kovaľčuka odrazil a nabral kurz priamo do domácej bránky. Hedbergova rybička už prišla neskoro, aby zabránil dielu skazy. „Vôbec to nie je sranda. Konal som inštinktívne, lebo chcem byť súčasťou diania v okolí mojej bránky, ale takéto veci sa z času na čas stávajú a musím byť pozornejší,“ konštatoval Švéd.“ Devils v uplynulých 15 zápasoch vyhrali len dvakrát. Stoner si síce takto svoj prvý gól v profilige nepredstavoval, no aj tak ho potešil: „Myslel som si, že si budem svoj prvý gól v NHL púšťať stále dookola a rozprávať o ňom iný príbeh. Ale aj šťastné góly patria ku hre a my sme tie dva body potrebovali.“ Vďaka nim sa Wild posunuli na rozdiel dvoch bodov k ôsmemu miestu v Západnej konferencii.
Shane Doan jedným gólom a asistenciou prispel k triumfu Phoenixu nad Columbusom 4:2 a natiahol svoju bodovú šnúru už na sedem zápasov. Skúsený útočník kojotov bol pritom ešte pred troma týždňami z hľadiska produktivity najhorším spomedzi ofenzívnych hráčov, no teraz má na konte už desať gólov a najlepší strelec tímu Scottie Upshall má len o jeden presný výstrel viac.
V Edmontone sa prebral aj strelecky prebudil aj ďalší veterán – Todd Bertuzzi po pätnásťzápasových gólových suchotách skóroval hneď dvakrát a dopomohol Detroitu k víťazstvu 5:2. Slovenský útočník hostí Tomáš Tatar odohral takmer trinásť minút a dvakrát neúspešne vystrelil.

sumáre:
WASHINGTON – TAMPA BAY 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 – 0:1)
Gól: 63. St. Louis. Brankári: Varlamov – Roloson, strely na bránku: 34:38, 18.398 divákov.

NEW JERSEY – MINNESOTA 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 24. Kovaľčuk – 12. Clutterbuck, 42. Stoner. Brankári: Hedberg – Theodore. Strely na bránku: 22:18, 13.257 divákov.

COLORADO – BUFFALO 4:3 pp (2:1, 0:0, 1:2 – 1:0)
Góly: 15. Winnik (BUDAJ), 17. O’Reilly, 47. Duchene, 65. Jones – 15. Vanek, 45. Hecht, 46. Montador. Brankári: BUDAJ – Miller, strely na bránku: 34:40, 12.548 divákov.

EDMONTON – DETROIT 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Góly: 12. Brule, 45. Peckham, 52. Gagner – 4. Zetterberg, 27. a 58. Bertuzzi, 31. Draper, 58. Helm. Brankári: Chabibulin – Osgood, strely na bránku: 25:37, 16.839 divákov.

PHOENIX – COLUMBUS 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Góly: 27. Upshall, 30. Lepisto, 52. Doan, 53. Fiddler – 32. Umberger, 48. Voráček. Brankári: Bryzgalov – Garon, strely na bránku: 33:28, 8222 divákov.