NHL: Halák s tretím čistým kontom v sezóne, Meszároš späť v zostave Flyers

554

Jeho tím St. Louis Blues zvíťazil v noci na piatok v zámorskej NHL nad San Jose 2:0 a doma má naďalej stopercentnú bilanciu.
Halák kryl 25 striel a vyhlásili ho za prvú hviezdu stretnutia. Ako to už býva u neho zvykom, v pozápasových rozhovoroch nekomentoval svoj výkon, ale vychválil spoluhráčov. „Do bodky sme dodržali stanovenú taktiku. V tretej tretine odviedli chlapci v obrane skvelú robotu, vracali sa späť a hrali disciplinovane. Ja som nerobil nič výnimočné, len som sa snažil chytať, ako najlepšie viem,“ skromne povedal Halák pre zámorské médiá. Dvadsaťpäťročný gólman si po letnej výmene z Montrealu udržuje vynikajúcu fazónu, v deviatich tohtosezónnych vystúpeniach vychytal „bluesmanom“ sedem víťazstiev pri úspešnosti zásahov 94 percent a priemere 1,53 gólu na zápas. „Jarove výkony nám dodávajú sebavedomie. Skutočne si viac veríme, keď ho máme v bránke,“ vyjadril sa na adresu slovenského reprezentanta spoluhráč David Perron. Blues s Halákom v zostave vyhrali všetkých šesť domácich stretnutí v sezóne a v hale Scottrade Center ťahajú šnúru 12 víťazstiev v rade, čo je klubový rekord.
V ďalšom nočnom zápase Colorado v bránke s Petrom Budajom prehralo na domácom ľade s Vancouverom 1:3, pričom slovenský gólman zneškodnil 33 striel hostí. Canucks zvíťazili piatykrát po sebe a nebyť Budaja, mohli aj vyšším rozdielom. „Ich brankár chytal veľmi solídne. Pravdepodobne sme im mohli dať aj šesť či sedem gólov, ale on sa postavil na hlavu,“ ocenil Budajov výkon útočník Vancouveru Ryan Kesler, ktorý v 4. minúte otvoril strelecký účet stretnutia.
V spanilej jazde pokračuje Philadelphia. Flyers slávili piate víťazstvo za sebou, keď zdolali New York Rangers 4:1. Kuriozitou je, že na triumfe „letcov“ sa podieľali dvaja bývalí hráči Rangers, Blair Betts a Nikolaj Žerdev dali zhodne po góle. V dobrom svetle sa znovu ukázal strážca domácej „svätyne“ Sergej Bobrovskij, ruský objav je po Romanovi Čechmánkovi a Anterovi Niittymäkim tretím brankárskym nováčikom v histórii Flyers, ktorý zaznamenal sériu piatich víťazstiev v rade. Po dvojzápasovej absencii zavinenej slabším otrasom mozgu sa do zostavy Philadelphie vrátil Andrej Meszároš, slovenský obranca bol s takmer 22 minútami najvyťaženejším hráčom svojho tímu a do štatistík si zapísal jeden strelecký pokus a dva plusové body.
Parádny večer prežil útočník Ottawy Jason Spezza. Senators pokorili New York Islanders 4:1 a hviezdny center mal prsty vo všetkých štyroch góloch domáceho tímu, keď jeden gól dal a na ďalšie tri prihral. Pre Spezzu to bol deviaty štvorbodový zápas v kariére. Na víťazstve Columbusu v Atlante 3:0 mal najväčší podiel brankár Mathieu Garon, ktorý zlikvidoval všetkých 25 striel domácich Thrashers a pripísal si druhý shutout v rade. Garon, ktorý zatiaľ dokonale zatieňuje brankársku jednotku Blue Jackets Stevea Masona, ťahá šnúru 133 minút a 54 sekúnd bez inkasovaného gólu. Z vychytanej „nuly“ sa tešila v noci aj opora v bránke Los Angeles Jonathan Quick. Reprezentant USA prispel k triumfu Kings nad Tampou Bay (1:0) 24 úspešnými zákrokmi a zaknihoval si ôsme čisté konto v profiligovej kariére. Jediný gól stretnutia zaznamenal po efektnej otočke domáci krídelník Justin Williams. V zostave „kráľov“ nechýbal Slovák Michal Handzuš, ktorý počas 17 odohratých minút vyslal jednu neúspešnú strelu.
ATLANTA – COLUMBUS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2) Góly: 25. Brassard, 51. Voráček, 59. Umberger. Brankári: Pavelec – Garon, strely na bránku: 25:42, 8461 divákov. PHILADELPHIA – NY RANGERS 4:1 (0:0, 3:1, 1:0) Góly: 26. Richards, 30. Betts, 36. Žerdev, 44. Pronger – 22. Dubinsky. Brankári: Bobrovskij – Lundqvist, strely na bránku: 21:21, 19.652 divákov. OTTAWA – NY ISLANDERS 4:1 (1:0, 2:0, 1:1) Góly: 13. Gončar, 24. Hale, 27. Spezza, 60. Kelly – 44. Moulson. Brankári: Elliott – Roloson, strely na bránku: 27:29, 17.752 divákov. LOS ANGELES – TAMPA BAY 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) Gól: 46. Williams. Brankári: Quick – Smith, strely na bránku: 26:24, 18.118 divákov. COLORADO – VANCOUVER 1:3 (0:1, 0:1, 1:1) Góly: 57. Van der Gulik – 4. Kesler, 24. H. Sedin, 45. Torres. Brankári: BUDAJ – Schneider, strely na bránku: 34:36, 12.732 divákov. ST. LOUIS – SAN JOSE 2:0 (1:0, 1:0, 0:0) Góly: 18. D’Agostini, 35. Perron. Brankári: HALÁK – Niemi, strely na bránku: 29:25, 19.150 divákov.