NHL:Gáborík ukončil strelecký pôst,200. víťazstvo Lundqvista,Chára s asistenciou

404

Marián Gáborík zaznamenal svoj 17. gól v sezóne, ktorým pomohol k výhre New Yorku Rangers nad Los Angeles Kings 4:3 po nájazdoch. Dvadsaťdeväťročný útočník v 47. minúte prelomil remízový stav 1:1, keď pri mantineli zachytil vyhodený puk, prenikol po pravom krídle do útočného pásma a svojou typickou strelou zápästím rutinérsky prekonal Jonathana Berniera v bránke hostí. Gáborík, ktorý strávil na ľade 19 minút, prerušil sedemzápasový strelecký pôst a do osobnej štatistiky si pripísal aj jeden plusový bod. Po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. O triumfe „jazdcov“ napokon rozhodol až záverečný rozstrel a v nich fantasticky prevedené nájazdy v podaní domáceho dua Erik Christensen a Mats Zuccarello-Aasen. Na strane LA premenil nájazd iba Jarret Stoll, Slovák Michal Handzuš (pripísal si jednu plusku) v prvej a Slovinec Anže Kopitar v tretej sérii Henrika Lundqvista neprekabátili. Švédsky brankár sa tak mohol radovať z jubilejného 200. víťazstva v kariére. „Prežívam nádherné pocity. Som šťastný, že som mohol odohrať v drese Rangers takmer šesť rokov a dosiahnuť takýto významný míľnik. Verím, že tu zostanem dlhšie a budem mať možnosť pripísať si ďalších dvesto štartov,“ vyznal sa v pozápasovom rozhovore so zámorskými novinármi 28-ročný severan. „Králi“ síce prehrali, ale celkom naprázdno nevyšli, vďaka zisku bodu poskočili na ôsme postupové miesto na Západe, keď z neho vytlačili Calgary. Kalifornčania potvrdili stúpajúcu formu, v posledných 11 vystúpeniach vyťažili úctyhodných 19 bodov. „Darí sa nám, dostávame sa opäť do ‘švungu’,” pochvaľoval si tréner „kráľov“ Terry Murray.
Bodovo zo Slovákov prehovoril aj obranca Zdeno Chára, líder Bostonu prispel 21. asistenciou v sezóne k výhre Bruins na ľade New York Islanders 6:3. „Medvedi“ položili základný kameň triumfu v úvodnej tretine, v ktorej prestrieľali súpera 15:4 a vyhrali ju jednoznačne 3:0. „Prvých desať-pätnásť minút sa ukázalo byť pre vývoj stretnutia kľúčovými. Tam sa rozhodol celý zápas,“ potvrdil slovenský zadák v službách Isles Milan Jurčina, ktorý podobne ako Chára strávil na ľade 21 a pol minúty a zapísal si jednu mínusku. V bránke hostí exceloval Tuukka Rask, fínsky gólman zneškodnil 34 streleckých pokusov „ostrovanov“. Boston ukončil sériu troch prehier, naopak Islanders po predchádzajúcich štyroch výhrach tentoraz nebodovali. „Potrebovali sme sa dostať späť na víťaznú cestu. Veľmi sa mi páčila prvá tretina, keď sme predviedli asi náš najlepší výkon v sezóne. V ofenzíve sa nám skutočne darilo, na druhej strane v obrane sme sa opäť dopustili niekoľkých lapsusov. Tie budeme musieť z našej hry odstrániť,“ zdôraznil kouč Bostonu Claude Julien.
Generálny manažér Tampy Bay Lightning Steve Yzerman nebude mať najlepšie spomienky na svoj prvý zápas proti Detroitu, v ktorého drese odohral celú svoju 22-ročnú hráčsku kariéru v NHL. Jeho „blesky“ neznamenali pre Red Wings veľkú hrozbu a na domácom ľade im podľahli hladko 2:6. „Červené krídla“ si pripísali piatu výhru v rade. „Bolo to trochu čudné – vidieť Stevieho meno spojené s iným tímom,“ povedal po zápase na adresu bývalého spoluhráča a dlhoročného hlavného vodcu detroitskej svorky jej súčasný kapitán Nicklas Lidström. „Steve odvádza pre ich organizáciu úžasnú prácu. No keď sa duel začal, myslel som už iba na naše víťazstvo,“ dodal švédsky obranca a tréner hostí Mike Babcock ho doplnil: „Sme na Stevea pyšní a každú noc mu držíme palce. Samozrejme, okrem zápasov, kedy hráme proti nemu.“
„Predátori“ z Nashvillu využili obrovské zdravotné problémy v obrane Vancouvru a zdolali lídra celej NHL 3:1. Domáci síce prehrali na strely 26:36, no v bránke mali perfektného Pekku Rinneho, ktorý sa blysol 35 úspešnými zákrokmi. Slovenský krídelník Marek Svatoš sa tentoraz nezmestil do základnej zostavy Preds, keď uvoľnil miesto veteránovi Jeanovi-Pierrovi Dumontovi a vystriedal ho na novinárskej tribúne.
Hráči Washingtonu sa pre „žralokov“ zo San Jose stávajú čoraz lahodnejšou pochúťkou. Ovečkin a spol. v noci podľahli domácim Sharks 2:3 a v aréne HP Pavilion prezývanej žraločia nádrž (Shark Tank) nezvíťazili už 11 zápasov v rade. „Hrali sme na doraz, no stál proti nám príliš silný protivník,“ vyhlásil kormidelník Capitals Bruce Boudreau. Hosťom nepomohli ani dva góly hviezdneho prvého útoku Alexander Siomin – Nicklas Bäckström – Alexander Ovečkin.
NY ISLANDERS – BOSTON 3:6 (0:3, 2:3, 1:0) Góly: 22. a 53. Tavares, 26. Bailey – 2. Wheeler, 8. Recchi, 10. Campbell, 21. Krejčí, 23. Seguin, 28. Lucic (CHÁRA). Brankári: Lawson (23. Montoya) – Rask, strely na bránku: 37:34, 12.478 divákov. NY RANGERS – LOS ANGELES 4:3 sn (0:1, 1:0, 2:2 – 0:0, 1:0) Góly: 25. Callahan, 47. GÁBORÍK, 57. Anisimov, rozhodujúci samostatný nájazd Zuccarello-Aasen – 6. a 58. Brown, 48. Greene. Brankári: Lundqvist – Bernier, strely na bránku: 37:28, 18.200 divákov. TAMPA BAY – DETROIT 2:6 (0:2, 2:2, 0:2) Góly: 32. Hedman, 35. Downie – 15. a 52. Dacjuk, 7. Cleary, 37. Kronwall, 38. Abdelkader, 59. Helm. Brankári: Roloson – Howard, strely na bránku: 40:31, 20.849 divákov. NASHVILLE – VANCOUVER 3:1 (0:0, 3:1, 0:0) Góly: 35. Erat, 39. Spaling, 40. Fisher – 39. D. Sedin. Brankári: Rinne – Luongo, strely na bránku: 26:36, 15.337 divákov. EDMONTON – MONTREAL 4:1 (1:0, 0:1, 3:0) Góly: 9. a 60. Hemský, 44. Eberle, 45. Jones – 25. Halpern. Brankári: Chabibulin – Price, strely na bránku: 28:37, 16.839 divákov. PHOENIX – ATLANTA 4:3 (2:1, 2:2, 0:0) Góly: 4. Belanger, 12. Doan, 36. Korpikoski, 40. Hanzal – 6. Thorburn, 25. Ladd, 30. Peverley. Brankári: Bryzgalov – Pavelec, strely na bránku: 32:36, 10.576 divákov. SAN JOSE – WASHINGTON 3:2 (1:1, 0:0, 2:1) Góly: 19. Pavelski, 45. Clowe, 51. Heatley – 20. Ovečkin, 59. Bäckström. Brankári: Niemi – Neuvirth, strely na bránku: 28:25, 17.562 divákov.