K odpornému týranie slonov dochádza v indonézskych zoo. Fotografovi sa podarilo zachytiť jednu takú zvrátenú show, ktorá sa odohrala v Taman Safari v meste Bogor na Jáve. Aby zvieratá predviedla, čo sa po nich chcelo, cvičitelia ich tĺkli päsťami, ťahali za chvost a dokonca bodali do chobotov ostrým predmetom. Svetová asociácia zoo a akvárií teraz prípad vyšetruje pre podozrenie z týrania zvierat.

Násilní chovatelia v indonézskej zoo boli zachytení na kamery, ako týrajú slony, ktorí mali predvádzať zábavnú show pre turistov. Kým sa návštevníci nadšene smiali z balkónov nad arénou, cvičitelia nebohá zvieratá ťahali za chvost a bili ich päsťami do chobotov.

Snímky zamestnancov zoo týrajúcich vzácne zvieratá zdokumentovali organizácie Born Free a fotograf Aaron Gekoski. „Slony vystupujú každý deň v šou, ktorá pojednáva o konflikte medzi ľuďmi a slonmi, ktorý spôsobil palmový olej,“ uviedol fotograf.

Zvrátený turizmus

„Po skončení tejto show začali byť slony divokí. Chovateľ začal jedno zo zvierat mlátiť do chobota a taktiež ho ťahal za chvost, aby ho dostal pod svoju kontrolu. Po podrobnejšom preskúmaní sa nám zdalo, že ten muž skrýval v dlani ostrý predmet, ktorým zvieraťu spôsobil mnohopočetné poranenia chobota,“ opísal Gekoski s tým, že týmto spôsobom sa chovateľ snažil prinútiť slona k poslušnosti.

Bohužiaľ to ale nebol ojedinelý incident. „Keď sme prezreli ďalšie zvieratá, tak mali podobné zranenia. Akonáhle nás videl muž z ochranky, že fotíme, čo sa prihodilo, žiadal nás, aby sme svoje fotoaparáty odložili,“ pokračoval v rozprávaní fotograf. „Slony sú milujúce a inteligentné zvieratá, ktoré si nezaslúžia, aby sa na nich jazdilo alebo vystupovali na nejakých predstaveniach. A už vôbec by sa nemali ovládať takto násilnými prostriedkami,“ dodal.

Krutý život v čínskych cirkusoch. Týrajú zvieratá, levom a tigrom usekávajú chvosty

K týranie slonov došlo napriek tomu, že dotyčná zoo patrí do svetovej organizácie WAZA (World Associations of Zoos and Aquariums), ktorá vyžaduje od svojich členov, že sa musí starať o všetky zvieratá, ktoré drží v zajatí, s najväčšou starostlivosťou. Organizácia vyhlásila, že sa bude týmto prípadom plne zaoberať a už začala vyšetrovanie.

OBRAZOM: Diabolská jazda na býkoch. Zvieratá uháňajú, bahno strieka