Osobnosti zimných olympijských hier v Soči

2444

Viktoro An (28)
ročný rodák zo Soulu. Pred ôsmimi rokmi po Turína, ho oslavovala Južná Kórea. Po olympijských hrách v Soči mu leží pri nohách Rusko. Jeden z najlepších rýchlokorčuliarov v histórii krátkej dráhy stihol za osem rokov zmeniť národné farby i meno. Z talentu a výnimočných kvalít však nestratil vôbec nič. 
V Turíne vybojoval tri zlaté medaily, ku ktorým pridal jeden bronz. Rovnakú zbierku vybojoval pre usporiadateľskú krajinu aj v Soči. Nielenže sa stal najúspešnejším športovcom podujatia, ale Rusku výrazne pomohol k prvenstvu v medailovej bilancii. „Na návrat pod olympijské kruhy som čakal poriadne dlho. O to viac si ho užil. Prežil som najkrajšie dni v živote,“ vravel An.

Vic Wild (27)
rodák z USA, ktorý získal ruské občianstvo po tom, ako sa pred tromi rokmi oženil s ruskou snoubordistkou Aľonou Zavarzinovou,.triumfoval v paralelnom slalome a paralelnom obrovskom slalome snoubordistov vo farbách usporiadateľskej krajiny. Aľa Zavarzinova v rovnakej disciplíne žien získala bronz. Nie sú prvým manželským párom medailistov z jedných ZOH v rovnakej disciplíne, v roku 2002 v Salt Lake City získali cenné kovy v biatlone Francúz Raphaël Poirée a jeho manželka – Nórka Liv Grete Poiréeová.

Teemu Selänne (43)
Najužitočnejším hráčom ZOH 2014 sa stal fínsky útočník Teemu Selänne. Veterán ľadových plôch Selänne priviedol Fínsko k obhajobe bronzu z Vancouveru, keď v súboji o 3. miesto prispel k jasnému triumfu 5:0 nad USA dvoma gólmi. Stal sa tak iba šiestym hráčom v histórii, ktorý má na konte medaily zo štyroch olympiád. Vo veku 43 rokov a 234 dní sa zároveň stal najstarším autorom gólu na ZOH.

Ole Einar Björndalen (40)
Nórsky biatlonista sa stal v Soči najúspešnejším športovcom v histórii zimných olympiád. V zbierke má osem zlatých, štyri strieborné a jednu bronzovú medailu. V počte prvenstiev sa vyrovnal krajanovi Björnovi Dähliemu.

Darja Domračevová (27)
Bieloruská biatlonistka bola v Soči nezastaviteľná – v behu nenašla vážnejšiu konkurentku, v streľbe bola takmer neomylná. Kým pred štyrmi rokmi jej Vancouver doprial len jeden bronz, Soči ju potešilo hneď tromi titulmi olympijskej víťazky.

Marit Björgenová (33)
Nórska bežkyňa na lyžiach, ktorá si odniesla zo Soči tri celkové prvenstvá, sa stala najúspešnejšou ženskou účastníčkou v histórii zimných olympijských hier. V zbierke má šesť zlatých, tri strieborné a jednu bronzovú medailu.

Ireen Wüstová (27)
Holandská rýchlokorčuliarka si v Soči vybojovala dve zlaté a tri strieborné medaily. Wüstová sa stala len desiatou športovkyňou v histórii, ktorá na jedných zimných olympijských hrách získala rekordných päť medailí.

Armin Zöggeler (40)
Taliansky sánkar získal v Soči bronz a stal sa prvým športovcom, ktorý vybojoval medailu na šiestich rôznych zimných olympiádach. Celkovo sa môže pochváliť dvoma zlatými, jednou striebornou a tromi bronzovými kovmi.