Päťročná albínka sa stala obeťou rituálnej vraždy. Únoscovia jej sťali hlavu

2702

V západoafrickej republike Mali došlo k otrasnej vražde päťročného dievčatá s albinizmom. Podľa štatistík nie sú podobné zločiny v Afrike bohužiaľ ojedinelé.

Djenebu Diarru z dediny Fana uniesli neznámi páchatelia o druhej ráno, keď dievča spolu so sestrou a matkou spali na dvore. Žena sa oboch únoscov snažila dostihnúť, ale nakoniec sa vrátila späť domov, kde nechala druhú dcéru, dievča takisto postihnutú albinizmom.

„Dievča sme potom všade hľadali. Jej telo sme nakoniec našli pohodené za mešitou. Hlava na mieste nebola,“ opisuje učiteľ Oumar Diakite.

Podľa polície bolo dievča zabité v rámci rituálnej vraždy. Mnoho ľudí v afrických krajín totiž veria, že časti tela albínov majú magické vlastnosti a do života prináša úspech a bohatstvo.

Brutálna vražda dievčatá vyústila v demonštrácie miestnych obyvateľov, ktorí políciu vinia zo zlej ochrany. Na miesto dorazila aj generálna tajomníčka organizácie pre ochranu albínov Mamadou Sissoko.

„Požadujeme spravodlivosť. Nie je to prvýkrát, kedy k niečomu takému vo Fane došlo,“ oznámila.

Podobné prípady nie sú bohužiaľ výnimkou ani v ďalších častiach Afriky. V krajinách ako Mozambik, Tanzánia, Zimbabwe alebo Malawi sa organizujú doslova hony na deti s albinizmom. Len v Malawi bolo podľa Amnesty International zabitých osemnásť albínov, päť sa bez stopy stratilo a celkom došlo k šesťdesiatim deviatim zločinom spojených s touto dedičnou poruchou.

Ak jednotlivé štáty nezačnú proti tomuto násiliu bojovať, existuje obava, že albíni na africkom kontinente úplne vymrú.