Peking chce hostiť zimné olympijské hry. Že nemá sneh, Číňanom nevadí

2446

    Pohorie v pekinskej provincii sú suchá. Nesnežilo tu cez dva mesiace a vegetácia je tak malá, že sa tu môžu len s ťažkosťami pásť kozy. Pre organizovanie zimných olympijských hier trochu nevhodné podmienky, chcelo by sa povedať. Skepsa ohľadom osudu suchých vrškov však musí ísť bokom pred tvrdohlavosťou pohlavárov čínskej komunistickej strany. Tá má v chrbte druhú najsilnejšiu ekonomiku sveta.
    
Strana rozhodla, že sa v Číne olympijské hry organizovať budú, nehľadiac na úplne nevhodné podnebie. Nevadí fakt, že Čína v zimných športoch zrovna nevyniká, ani to, že Peking sa dlhodobo potýka s obrovským znečistením ovzdušia.

    Ako ďaleko Čína vo svojej túžbe po hosťovania olympionikov zájde? S blížiacim sa termínom, kedy Medzinárodný olympijský výbor rozhodne o usporiadanie medzi Pekingom a kazašskými Almaty, začínajú plány Číny naberať jasnejšie obrysy. Nedostatok snehu má podľa Číňanov jednoduché riešenie, ktoré sa skrýva vo vodnej nádrži Len-čou, píše server The Times.

Číňanom vôbec nevadí, že vodu či hotový sneh budú musieť ku športoviskám dopravovať desiatky kilometrov. Rybári a ľudia, ktorí pri nádrži žijú, z plánu úradov rozmrzelí. Vláda chce odčerpať vodu, tak odčerpá vodu, zhodujú sa odovzdane.