Perlička zo športu. Slávny Český klube Sparta Praha hral v lige len s jediným Čechom v zostave

555

Pred týždňom v úvodnom kole s Opavou hrali iba traja, v 2. predkole Európskej ligy proti Subotici dva a v nedeľu v Jablonci už len jeden Čech. Futbalisti Sparty nastúpili k nedeľnému ligovému zápasu s jediným Čechom v základnej zostave, čo sa ešte nikdy predtým v 125 ročnej histórii klubu nestalo. Z vybranej jedenástky po štvrtkovom prepadáku v Srbsku vypadol Jiří Kulhánek, český futbal tak už zastupoval len univerzál Martin Frýdek.

Keď vlani v lete spoločne s talianskym koučom Andreou Stramaccionim prichádzala na Letnú jedna zahraničná posila za druhou, niektorí fanúšikovia v ľahkej nadsádzke skladali možnú zostavu, aby bola úplne bez Čechov. Ubehol rok a projekt internacionalizácia Sparty ale (ne)úspešne pokračuje ďalej.

„Je jedno, koľko hrá cudzincov a Čechov. Na druhú stranu v tom, aký je Sparta kolos a koľko vychováva hráčov, tak je to málo. Ale ak chce hrať svetový futbal a zahraničné hráči budú prevyšovať tie domáce, tak v tom problém nevidím. Teraz sa to ale nedeje, niekedy sú českí hráči lepšie,“ povedal o netradičnom zložení zostavy v televíznom štúdiu O2 TV Šport Horst Siegl, sparťanská legenda.

A rýdzo zahraničné úvodnej zostava Pražanov je stále bližšie a bližšie. „Človek na ihrisku nejako nevníma, či je Čech. Som rád, že hrám,“ podotkol po nedeľňajšom zápase Martin Frýdek, posledný mohykán Letenských.

Zhrňme si, ako bola v Jablonci jedenástka Sparťanov národnostne zložená. Traja Rumuni (Nita, Chipciu, Stanciu), dvaja Srbi (Radakovic, Plavsic), Turek (Kaya), Gabonec (Kanga), Izraelčan (Ben Chaim), Ghančan (Tetteh), Zimbabwčania (Costa) a Čiech (Frýdek). Ešte pred dvoma rokmi by niečo podobné vyzeralo reálne leda tak v simulátore futbalového manažéra na počítači. Pestrý mix v priebehu zápasu postupne doplnil ďalší Srb Vukadinovic.