Rekord vykúpený krvou. Doslova. Slovenský cyklista Peter Sagan v Paríži prevzal svoj šiesty zelený trikot pre víťaza bodovacej súťaže Tour de France a vyrovnal rekord Erika Zabela. Ale nebolo to zadarmo. Po páde v sedemnástej etape toho veľa pretrpel. „Som hrdý hlavne na celý môj tím, parťáci mi pomohli získať víťazstvo a podporovali ma, keď som prehrával,“ povedal v cieli šťastný šprintér.

Tohtoročný 105. ročník Tour de France pre neho rozhodne nebol taký, aký si predstavoval. O dve etapové výhry ho len tesne obral Fernando Gaviria, navyše v priebehu pretekov oznámil, že sa rozvádza so svojou manželkou Katarínou a matkou ich syna Marlona. Aby to nebolo málo, v sedemnástej etape ťažko havaroval a len so šťastím vyviazol bez zlomenín. V zjazde totiž vyšiel z trasy a tvrdo narazil do skaly.

Ďalšie štyri etapy pre neho boli čistým utrpením, najmä tá kráľovská. Devätnásta etapa so stúpaním na legendárny Tourmalet ho riadne potrápila, do cieľa došiel len sedem minút pred vypršaním časového limitu a to ešte vďaka tomu, že mu výrazne pomohli tímoví kolegovia. „Bolo šťastie, že som si nič nezlomil, ale našťastie sa to stalo až ku koncu Tour, takže som vlastne trpel len počas tej veľmi ťažkej horskej etapy,“ spomínal v Paríži na svoje ťažké chvíľky.

Kým v priebehu náročných horských etáp končil jeden šprintér za druhým, Sagan stále zostával. A zvládol aj práve tú najťažšiu. Priznal ale, že nemať na sebe zelený trikot, zo závodu by odstúpil. Napriek tomu to neurobil. 

„Bolo to náročné psychicky i fyzicky. Len ťažko sa to opisuje. V cieli však bolesť vystriedala radosť, že som to dokázal,“ radoval sa.

„Je to pre mňa obrovská radosť sa už šiestykrát obliecť na Champs-Elysées do zeleného trička. Sú to neskutočné pocity a to najmä po štyroch veľmi náročných etapách po mojom páde. Bolo to ťažké, ale zvládol som to. Chcem poďakovať všetkým spolujazdcom, celému kolektívu tímu Bora-Hansgrohe a sponzorom, že mi to celé umožnili,“ napísal na svoj facebook.

Svoj šiesty triumf v bodovacej súťaži v cieli oslávil so svojimi parťákmi pivom a prevzal si ďalší zelený trikot do zbierky. V Paríži sa tiež tešil ohromnej podpore slovenských fanúšikov, pre ktorých bol hrdinom už pred tým, teraz je ním ale o to väčším.