Paul Getty: Trpký osud miliardárskeho dediča

4401

Ľudská kreatúra sa volá Paul Getty III. Je potomkom jednej z najbohatších rodín na celom svete. Tretia generácia dynastie Getty. Osud tohto muža rozrušil svetovú verejnosť už pred 45 rokmi. Vtedy ho ako možný zdroj peňazí uniesli mafiáni. Na dôkaz ľudskej trofeje mu odrezali ucho. Keď vyviazol živý, prepadol drogám a alkoholu. Nezniesol rozchod s milovanou ženou. Jeho telo sa vzbúrilo a Getty dostal ťažkú mŕtvicu.

Po dlhých dvadsiatich rokoch v ústraní sa Paul Getty III. opäť ukázal na verejnosti. Lenže kedysi krásny chalan, vymetač klubov a objekt ženských túžob vôbec nie je k poznaniu. Paul Getty III. trpko zaplatil osudu. Je pripútaný na vozík, úplne chromý, slepý a hluchý.

Nepomohli mu ani peniaze neuveriteľne bohatej rodiny. Nekonečne obrovský, priam rozprávkový majetok zarobil jeho starý otec, Paul Getty I. Vybudoval impérium počínajúc náleziskami ropy, k nim pridal flotilu tankerov – lodí na prevoz ropy, rafinérie, továrne na stavbu lietadiel a sieť hotelov. Dynastia Gettyovcov vlastní vyše päť miliárd eur. Paul Getty I., ktorý zomrel v roku 1976, bol na vrchole svojej slávy najbohatším mužom na svete. Ale pravdepodobne aj jeden z najväčších žgrgľošov. Ak chceli jeho hostia, ktorých si pozval do svojho pompézneho zámku v Anglicku, telefonovať, museli použiť automat na mince na prízemí.

Táto lakomosť zakladateľa rodu stála jeho vnuka takmer život. 12. júla 1973 mladého, 17-ročného Paula III. uniesli v Ríme mafiáni. Rodina mala zaplatiť výkupné. Keď prepočítame požadovanú sumu na dnešnú európsku menu, mafia žiadala za chlapca 20 miliónov eur. Lenže dedo Getty nechcel zaplatiť ani cent. Domnieval sa mylne, že únos si zinscenoval sám vnuk, aby sa nejako dostal k peniazom. Mladý Paul totiž každý týždeň rozhádzal minimálne 10 000 eur vreckového. Utrácal za drogy, alkohol a divoký život bonvivána. Krásavčeka s dlhými ryšavými kučerami ženy obletovali a milovali. A on ich miloval tiež. Niekedy zviedol počas jednej noci aj tri dievčatá naraz! Cez deň zvykol maľovať obrazy vo svojom ateliéri a na námestí Piazza Navona ich za lacné sumy predával. V noci vymetal bary a kluby spolu s hipisákmi a podobnými potomkami smotánky.

158 dní v podzemnej diere

Lenže, únos Paula Gettyho III. zinscenovaný nebol. Keď nervózni mafiáni nedokázali od lakomého deda vylákať peniaze, ako dôkaz poslali do redakcie jedného denníka obálku s listom. A nielen to, v obálke bolo ozajstné pravé ucho Paula Gettyho III., ktoré mu zaživa odrezali! Lenže ani po tomto hororovom dôkaze nebol starý otec  ochotný zaplatiť požadovanú sumu únoscom. Ubiehali dni, týždne, mesiace. Na miliardára naliehal jeho syn a na kolenách prosil o poskytnutie peňazí. Až po 158 dňoch, teda takmer pol roku, sa starý otec nechal obmäkčiť a zaplatil. Zistilo sa, že mladého chlapca celú dobu mafiáni držali v podzemnej diere. Šťastie, že ho nakoniec vôbec pustili.

Od tej chvíle však už nebolo nič ako predtým. Getty junior v duši príšerne trpel. Keď sa jeho telo trocha zotavilo z prežitej hrôzy, začal vyvádzať ešte viac než predtým. Zranená duša hľadala útočište vo výtržnostiach. Veľmi túžil po ľudskom teple, náklonnosti a láske. Lenže kŕčovité a skostnatelé prostredie bohatej rodiny mu poskytovalo iba ľadový chlad. Ako 19-ročný sa Paul III. smrteľne zaľúbil do Nemky Martiny Zacherovej. Bola od neho o 6 rokov staršia, to bola možno tá opora, ktorú hľadal. Pre Paula to však bolo rozhodnutie pre lásku a proti peniazom. Lakomý dedo ho po svadbe okamžite vydedil. Neuznával totiž sobáše pred 25. rokom života človeka. Zranenú dušu nemohlo celkom vyliečiť ani manželstvo, ani otcovstvo. Každú jednu noc od prepustenia z podzemnej diery mal nočné mory. Prenasledovali ho desivé sny a začal trpieť nespavosťou. Načisto sa utopil v kvantách alkoholu a drog. Aj keď mala jeho žena veľa pochopenia, po čase situáciu predsa len nezvládla. V roku 1981, keď mal spoločný synček Balthazar 6 rokov, Paula III. opustila. Rozchod neuniesol, namiešal si smrteľný koktail z drog, alkoholu a liekov. Nezabilo ho to. Posledná rana neprajného osudu mala meno mozgová mŕtvica. Paul Getty III. upadol do hlbokej kómy. Lekárom sa podarilo ho prebrať až po niekoľkých týždňoch. Žiaľ, kvalita života bola definitívne preč.

Po prepustení z nemocnice sa ho okamžite ujala jeho matka Gail, ktorá sa v medzičase rozviedla s Paulom II. a odsťahovala sa do svojej vily v Kalifornii (USA). Tam odviezla aj ochrnutého syna a začala sa oňho všemožne starať. Ošetrovatelia ho dvakrát denne nosili k bazénu, kúpali ho, pokúšali sa jeho ochabnuté končatiny trocha priviesť k životu. Márne. Paula treba doživotne kŕmiť, prezliekať, prebaľovať. Po čase matka nevedela, odkiaľ má na všetkých pomocníkov brať peniaze. Každý mesiac potrebovala aspoň 2300 eur na odmeny pre ošetrovateľov a zdravotnú sestru. Rozvedený Getty II. jej tak, ako jeho otec, nechcel poskytnúť peniaze ani na opateru vlastného syna. Musela ho zažalovať na povinné platenie výživného. Neuveriteľné. Paul Getty II. síce venoval Národnej galérii v Londýne 75 miliónov eur – ale rovnako ako starý otec – svojmu vlastnému synovi nedal ani cent…

John Paul Getty III
Narodil sa 4 November 1956
Minneapolis, Minnesota, USA
Umrel 5 February 2011 (54)
Buckinghamshire, Anglicko

sprac. zed