Neuveriteľne brutálne napadlo v sobotu sedem cudzincov v centre Prahy obsluhu i hostí v jednej z reštaurácií. Čašník Mirek V. (36) bol po útoku grázlov dokonca v ohrození života. Prežil, ale skoro prišiel o oko. Polícia ich v pondelok po piatej hodine zadržala na pražskom letisku. Agresori sú podľa polície boxeri, ktorí chodia do posilňovne. Česko navštívili už v minulosti.

Boxeri, ktorí sa  nebili prvýkrát 

Podľa kamerových záberov, zverejnených políciou, zaútočili cudzinci na čašníkov reštaurácie v obchodnom dome Quadrio v sobotu o pol ôsmej večer. Na záberoch je vidieť, ako prevádzkar vyháňal skupinu ľudí preč. Tomu pomáhal čašník Mirek, ktorého však strhli na zem. V ten moment ho dvaja z nich začali biť. Muž v žltom tričku ho mlátil päsťou do hlavy, iný ho kopal do chrbta. Keď sa potom snažil vstať, schytal ešte dva kopance do hlavy.

 

Incident vznikol po tom, kedy mali v reštaurácii obsadené všetky stoly. „Bol tu voľný len jeden, rezervovaný. Cudzinci si priniesli svoje tégliky s pivom a sadli si k nemu. Preto je čašníci upozornili, že tu nemôžu sedieť, pretože ku stolu prídu iní hostia, a už vôbec nie s vlastným pitím,“ povedal Savić.

 Obvinili ich z  rasizmu 

Asi traja z nich chceli hneď odísť, štyri ale začali hovoriť o rasizme a hádať sa. „Do toho sa pridal jeden starší asi sedemdesiatročný hosť, na ktorého ale začali agresori pľuvať. A naši chlapci ho začali brániť a vyhadzovali ich z reštaurácie,“ opísal šéf reštaurácie. Po asi dvojminútovej neprehľadné bitke cudzinci utiekli preč.

Pre najviac dobitého čašníka prišla záchranka. „Hrozne ho bolela hlava. Báli sme sa, mohol mať krvácanie do mozgu. Druhý deň hovoril, že má zlomenú čeľusť a je tiež po operácii kvôli oku, o ktoré takmer prišiel. Snáď nebude mať trvalé následky,“ povedal majiteľ. „Boli to ožratí a nafúkaných idioti,“ povedal Savić, ktorý dúfa, že budú potrestaní.

 Spadla  klietka 

Polícia po zverejnení dostala desiatku oznamov. Nakoniec spadla klietka včera po 17. hodine večer na Letisku Václava Havla, kde pred odletom muži pokojne popíjali po vydarenom víkende v reštaurácii na Termináli 2. „K dolapeniu siedmich mužov prispela cestujúca, ktorá cudzincov spoznala vďaka medializácii prípadu,“ povedal policajt Jan Daněk.

Zadržaní, ktorí sú vo veku od 24 do 32 rokov, strávili noc v policajnej cele. „Muži kriminalistom predložili holandskej doklady a počas dnešného dňa budú prebiehať ich výsluchy za prítomnosti prekladateľa do holandčiny a právnych zástupcov,“ povedal v utorok dopoludnia Daněk. Podľa toho, ako výsluchy dopadnú, potom bude prebiehať ďalší postup.

Budú mať čo vysvetľovať, nešlo totiž o prvý incident, ktorý mali na svedomí. Už v piatok útočili v bare v Dlouhe třídě. „Tam jeden z mužov obchytkával ženu, ktorej sa zastal priateľ. Podľa oznámenia sa má jednať o jedného z týchto útočníkov,“ povedal Daněk. „Jedná sa o fyzicky zdatných mužov, ktorí boxujú a navštevujú posilňovne. Nie je to prvýkrát, kedy naši metropole navštívili,“ dodal komisár Miroslav Hyhlík. Holanďanom v prípade odsúdenia hrozí až desať rokov za mrežami.