Po oslobodení koncentračného tábora nastal spravodlivá pomsta! Američania bez súdu postrieľali desiatky nacistov.

1377

Počas druhej svetovej vojny spojenci o existencii nacistických koncentračných táborov vedeli. O tom, k akým zverstvám v nich dochádzalo, ale dlho nemali potuchy. Amerických vojakov, ktorí na konci vojny oslobodzovali Dachau, preto čakal obrovský šok. Podmienky panujúce vo vyhladzovacom tábore na nich tak doľahli, že sa neskôr sami zrejme dopustili vojnových zločinov a bez súdu popravili vojnových zajatcov z radov dozorcov a vojakov.

Pád Tretej ríše bol na konci apríla 1945 a spojenecké vojská mierila čoraz hlbšie do Nemeckého vnútrozemia. Postupne tak dochádzalo k oslobodzovaniu koncentračných táborov. Jedným z prvých bol koncentračný tábor Dachau, ktorým v priebehu vojny prešlo vyše 200 tisíc väzňov.

Sekretárka mala v koncentračnom tábore zabiť 10 tisíc ľudí, v 95 rokoch ide pred súd

Keď sa do Dachau dostali 29. apríla Američania zo 45. pešej divízie, nemohli veriť svojim očiam. Okrem viac ako 30 tisíc zúbožených väzňov našli ďalšie stovky, možno tisíce zavraždených ľudí ležať na hromadách priamo pred vlakmi, ktorými sa do Dachau dostali.

V Američanoch sa miešali emócie. Znepokojenie, hnev, znechutenie … Vyhrotená situácia skončila masakrom. Američania postavili zajatých nacistickej dozorca k stene a bez súdu ich všetky postrieľali. Podľa svedkov išlo o desiatky nižších dozorcov a vojakov, ktorí sa v Dachau liečili zo zranení, ku ktorým prišli na fronte.

Unikátny fotky vám ukážu koncentračný tábor Dachau vo farbách

Popráv nacistov sa zrejme zúčastnili aj väzni, ktorým Američania poskytli zbrane. Okrem dozorcov a vojakov potom rukami oslobodených väzňov tiež umierali takzvaní kápovia, teda dozorcovia z radov väzňov.

Muž opisuje kanibalizmus v koncentračnom tábore, ktorý sám zažil

Presný počet ľudí popravených po oslobodení koncentračného tábora Dachau je však neznámy. Vyšetrovanie týchto udalostí totiž na príkaz generála Pattona predčasne skončilo.