Na časovku, ktorá nemala byť nebezpečná nakoniec doplatil Španielsky cyklista Alejandro Valverde. V sobotu večer v Düsseldorfe sa podrobil operačnému zákroku zlomeného jabĺčka a tiež talusovej kosti na ľavej nohe. Zranenie z úvodnej časovky pre neho znamenajú nielen koniec na Tour de France, ale zrejme aj predčasný koniec sezóny a vzhľadom na vek 37 rokov možno aj kariéry.
Účasť znamenitého španielskeho vrchára a tímovej dvojky v Movistare na TdF netrvala ani desať minút. Pri výjazde z jednej zo zákrut na dažďom zmáčanej mokrej ceste spadol a vo vysokej rýchlosti narazil do ochrannej bariéry. Odnieslo si to najmä koleno a členok na ľavej nohe.
Kolumbijskému lídrovi Nairovi Quintanovi odišiel najväčší podporovateľ v kopcoch a prípadná náhrada v boji o čo najlepšie celkové umiestnenie.
„Cítim smútok a a obrovské sklamanie, lebo Alejandro bol jedným z našich najlepších jazdcov. Aj z taktického hľadiska je to veľká strata, bol jedným z dôležitých prvkov na ceste k prípadnému úspechu. Verím, že sa dá rýchlo dokopy a nepostihnú ho ďalšie zdravotné komplikácie,“ povedal Nairo Quintana.
V tomto roku stihol nazbieral až 11 víťazstiev vrátane triumfov na pretekoch Okolo Katalánska, Okolo Baskicka, Okolo Andalúzie, či jarných klasík Liége-Bastogne-Liége a Valónsky šíp.
Po famóznom triumfe na aprílovej klasike Liége-Bastogne-Liége 37-ročný Španiel povedal: „Toto je moja najlepšia sezóna a zostane ňou aj keby som to mal už zajtra zabaliť a odísť na dovolenku. Som maximálne spokoný.“ Vtedy ešte neušil, že tieto jeho slová sa o dva mesiace neskôr stanú nechcenou skutočnosťou.