„Stále nevieme, kde a prečo muž do vlaku nastúpil, ani či poznal niektorého z pasažierov,“ uviedol hovorca švajčiarskej polície Hanspeter Krüsi. Polícia uviedla, že muž v nedeľu popoludní zomrel v nemocnici. Podľa švajčiarskeho denníka Tages Anzeiger pochádzal zo susedného kantonu, kde už policajti prehľadali jeho byt. Polícia k identite iba uviedla, že mal typické švajčiarske priezvisko.

Útok sa odohral v sobotu popoludní počas jazdy v blízkosti železničnej stanice Salez v kantóne St. Gallen blízkosti hraníc s Lichtenštajnskom. Páchateľ najprv rozlial horľavú kvapalinu a vlak zapálil. Potom začal útočiť nožom. Podľa hovorcu regionálnej polície kantónu St. Gallen Bruna Metzger šiel útočník priamo k jednej žene a polial ju kvapalinou. Ako táto kvapalina vzplanula, nie je jasné.

„Nevieme, či útočník vo vlaku niečo povedal. Ľudia, ktoré sa nám zatiaľ podarilo vypočuť, nám na to nevedeli odpovedať,“ uviedol podľa švajčiarskeho serveru Le Temps Metzger.

Rušňovodič došiel po spustení alarmu detektora dymu do stanice. To sa podľa polície ukázalo ako dobré rozhodnutie, pretože záchranári sa tak rýchlo dostali k obetiam.

Mladý Švajčiar zranil vo vlaku šesť ľudí a sám seba. Zranenie, ktorá spôsobil žene a sebe, bola fatálna, obaja svojim zraneniam v nedeľu podľahli. Zranené bolo aj šesťročné dieťa, to je však mimo ohrozenia života. Podľa niektorých svedkov sa muž po útoku pokúsil o samovraždu. Polícia to však nepotvrdila.