Podvodníci už zase križujú cesty a vábia naivky na falošné zlato a neplatné bankovky

890

Len vďaka rýchlej práci českých policajtov neprišiel o peniaze naivný vodič z Pardubíc, ktorého napálil podvodník z Rumunska. Ten ho stopol pri krajnici s úpenlivú prosbou, že nutne potrebuje českú menu. Za bankovku v hodnote 1000 lei zinkasoval 16 tisíc korún.

Lenže sa ukázalo, že bankovka v Rumunsku neplatí už od roku 2005. Podvedený šofér hneď bežal na políciu a mal šťastie. „Od ohlásenia prípadu a nahlásenia typu vozidla a poznávacej značky až po dolapení páchateľa uplynuli len tri hodiny. Cudzincov zadržali kolegovia na Břeclavsku. Mal pri sebe aj peniaze, ktoré získal podvodom,“ povedala policajná hovorkyňa Pardubického kraja Eva Maturová. O 24 hodín neskôr súd Rumuna vyhostil na tri roky z Česka. Jeho najbližšia cesta pôjde pravdepodobne na Slovensko. Na našich cestách sa odohrajú desiatky podobných prípadov ročne.

Tisíce ľudí prišli o peniaze! Hviezda Instagramu si za ne kúpila luxusný byt v Dubaji

„Najčastejšie podvodníci tvrdí, že im došiel benzín, potrebujú peniaze a ponúkajú zlato či šperky, samozrejme falošné. Používajú vozy značiek BMW, Mercedes, Audi s medzinárodnými značkami. Pre lepší dojem so sebou vozia ženy a deti. Pokojne vám skočí pred auto, len aby vás zastavili, zveril sa juhomoravský kriminalista, ktorý sa niekoľkými prípadmi zaoberal.

Podľa neho ide o perfektne zohrané rumunské a bulharské gangy. „Rad ľudí prípad ani neohlási. Hanbí sa za svoju hlúposť a naivitu,“  dodal policajt. Ak podvedený človek nahlási udalosť neskoro, polícia napospol už mazaného cudzinca nenájde.

Človek, ktorý druhého uvedie do omylu a ponúka mimo iné falošné zlato, ktoré nemá hodnotu vyššiu ako 190 euro, sa dopúšťa len priestupku.

Podvodníci musia pôsobiť dôveryhodne

 Čo radí  polícia 

Polícia neodporúča robiť podobné obchody, ktoré sú od samotného začiatku pochybné, pretože si kupujúci nemôže overiť kvalitu ponúkaného tovaru. V prípade, že vodiči podvodníkom zastavia, riskujú, že vďaka dokonale zohranému „divadielku“ výrečným cudzincom podľahnú. V prípade pochybností je možné vytočiť linku 158 a všetko ohlásiť, prípadne si natočiť celú scénu na mobil.

 Vyčíňali aj na  Slovensku 

Podvodníci s falošným zlatom sa pokúšali vlani o úspech aj v Bratislave. Prechádzali v dvoch autách ulicami a lámanou angličtinou tvrdili, že sú v ťaživej situácii, prosili o peniaze na benzín a ubytovanie. Podobne účinkujú aj naši podvodníci, spýtajú sa vás na adresu nemocnice, že idú navštíviť ťažko chorého príbuzného a zároveň vám z vďaky za pomoc ponúkajú za menšiu úplatu hodinky, prstene, ktoré sú ale bezcenné.

Európa má koninu, Čína potkania mäso. Obchodníci ho vydávali za baranie