Gary Ridgway prezývaný „sériový vrah z Green River“ mal na svedomí 49 obetí – prostitútok. Usvedčil ho rozbor DNA.

Rebecca Guayová sa aj napriek novembrovému chladu prechádzala po chodníku. Autá chodili okolo nej, ale ani jedno nezastavilo, hoci občas niektoré pri nej spomalilo a vodič si ju prezrel. Potom ale pridal plyn a stratil sa v tme. Bolo desať hodín a Rebecca ešte „neurobila“ jediného zákazníka. Na dlhom bulvári Pacific Highway, spájajúcom americké mesto Seattle s letiskom, bolo viacero prostitútok. Rebecca, ktorá nemala ani 19 rokov, šliapala chodník takmer rok, takže si už zvykla na mnohé veci. Nie však na zimu. Už rozmýšľala, že pôjde domov, keď pri nej zastala bordová dodávka.
S vodičom, ktorý mal fúziky, sa rýchlo dohodla – 20 dolárov plus cena za izbu v moteli. Vodič však s motelom neskôr nesúhlasil, pretože mal lepší nápad…
Rebecca pokrčila plecami, bolo jej to jedno. V dodávke bolo teplo a nakoniec sa celkom uvoľnila.
Vodič potom odrazu odbočil, prešiel okolo kolónie karavanov a zamieril do neďalekého lesíka, kde zostal stáť a povedal Rebecce, že nechce zostať v dodávke, pretože jeho žena by mohla niečo objaviť. Len čo boli obaja vonku z auta, muž sa na ňu vrhol a hodil ju na zem. Začal z nej trhať oblečenie a škrtiť ju, ale Rebecca sa zúfalo bránila a ako zázrakom sa jej podarilo utiecť. Keď dobehla ku karavanom, začala z celej sily kričať, až sa nakoniec otvorili dvere jedného z nich. Rebecca okamžite vkĺzla dnu. V bezpečí odmietla návrh, aby zatelefonovala na políciu, pretože nechcela, aby sa jej rodičia dozvedeli, že robí prostitútku. Namiesto toho poprosila, aby ju odviezli domov.

Gary Ridgway so svojou láskou Judith Mawsonovou

Vypovedať sa rozhodla po dvoch rokoch

Toto sa stalo v novembri 1982 a Rebecca sa po troch mesiacoch rozhodla skončiť s prostitúciou. Spomienky na tú noc ju však dlho prenasledovali a nakoniec sa po dvoch rokoch rozhodla ísť na políciu. Tam jej výpoveď zobrali veľmi vážne a okamžite jej predložili fotografie niekoľkých možných podozrivých. Medzi nimi bol aj istý Gary Ridgway s fúzikmi.
Rebecca v ňom ihneď spoznala muža v dodávke. „To je on,“ povedala bez váhania.
Ridgway, ktorý mal vtedy 35 rokov, bol na polícii dobre známy. Vyrastal v Seattli a keď mal 24 rokov, oženil sa a mal syna. Keď sa mu nepodarilo stať sa policajtom, začal pracovať v automobilke. Jeho žena čoskoro požiadala o rozvod, pretože podľa nej bol jej manžel celkom pod vplyvom svojej matky, celé dni trávil sledovaním náboženského vysielania v televízii a čítal Bibliu. To však policajtov očividne netrápilo. Skôr sa domnievali, že Ridgway je mužom, ktorého v tlači prezývali „sériový vrah od Green River“.

Rieka Green River sa v tom čase smutne preslávila. Na jej brehu 15. júla 1982 našli pod mostom mŕtvolu nahého mladého dievčaťa. Bola to istá Wendy Coffieldová, ktorú niekto znásilnil a uškrtil džínsami. Mala 16 rokov a robila prostitútku na Pacific Highway. Neskôr sa ukázalo, že išlo o prvú z dlhej série obetí.

Sériový vrah John Reginald Christie, jeho obeťami boli výhradne ženy

Falošná stopa nočného taxikára

Keď sa objavilo päť žien pohodených počas ôsmich týždňov v Zelenej rieke a jej okolí. Polícia okamžite na prípad nasadila 25 detektívov. Lenže dlho nemali žiadne stopy ani podozrivých. Teda kým nezavolal na políciu Melvyn Foster, taxikár jazdiaci v noci po Seattli. Prostitútky aj ich zákazníci boli jeho častými pasažiermi. Foster detektívom povedal, že má tip na kolegu taxikára, ktorý by mohol byť vrahom.
Lenže čím viac Foster rozprával, tým viac rástlo v detektívoch podozrení proti mužovi, ktorý sa im prihlásil. Pri výsluchu sa potom Foster priznal, že poznal väčšinu zavraždených žien. Niektoré u neho dokonca prespávali. Okamžite sa stal podozrivým číslo 1, na päty sa mu denne na 24 hodín „zavesili“ policajti. Jeho meno bolo v titulkoch snáď všetkých novín v štáte Washington.
Ani cez mesačný „hon“ na čokoľvek, čo by Fostera s vraždami mohlo spájať a rad domových prehliadok, polícia nič nenašla. Potom, čo ho prestali podozrievať, nastalo doslova mŕtvo. Vyšetrovatelia nemali nič ďalšie, čoho by sa mohli chytiť, žiadnu stopu.
Mesiaca ubiehali a na začiatku roka 1983 sa polícia domnievala, že vrah zabíjať prestal, alebo odišiel. Verejnosť začala na prípad zabúdať. Lenže toto bolo len zbožné želanie. Vrah nespomalil, mŕtve ženy pribúdali. Len ich tela nebola objavená …

Vraždy pokračovali

O necelý mesiac, 12. augusta, jeden muž našiel ďalšiu mŕtvolu – bola to 23-ročná Deborah Bonnerová a živila sa prostitúciou. O tri dni narazila mladá študentka, ktorá sa plavila po rieke v kanoe, na mŕtvolu nahej mladej černošky. Keď otočila kanoe k brehu, neďaleko objavila ďalšiu mŕtvolu, tiež černošky. Len čo šokovaná študentka dorazila k brehu, rozbehla sa k najbližšiemu domu a požiadala jeho obyvateľov, aby zatelefonovali na políciu.
Medzi mužmi z komisariátu zo Seattlu, ktorí prišli na miesto, bol aj 22-ročný inšpektor Dave Reichert, ktorý bol aj pri nálezoch prvých dvoch mŕtvol. Zatiaľ čo súdny lekár prezeral telá, Reichert sa zamyslený prechádzal po brehu. Vo vysokej tráve na-šiel tretiu mŕtvolu! Nahá mladá žena mala okolo krku ovinuté džínsy a zomrela pred niekoľkými hodinami. To už bolo jasné, že v oblasti vyčíňa maniak, sériový vrah. To ešte Reichert netušil, že potrvá takmer 20 rokov, kým vraha nájdu. Malo to stáť životy tuctov ďalších žien…

Mladý policajt Dave Reichert

Obetí bolo čoraz viac. V novembri 1982 sa v Green River našlo už osem mŕtvych žien. Večer 30. apríla 1983 sa 17-ročná Marie Malvarová prechádzala po chodníku pri Pacific Highway. Jej priateľ a zároveň pasák Robert Woods ju sledoval z auta, k čomu ho donútili vraždy prostitútok. Robert zaregistroval tmavú dodávku, ktorá zostala stáť pri Marii. Tá o chvíľu nasadla a dodávka sa pohla. Robert išiel za ňou, ale po niekoľkých kilometroch sa mu stratila nielen dodávka, ale aj Maria. Navždy. Robert celé dni prehľadával okolie a pátral po dodávke, až sa mu nakoniec zazdalo, že ju spoznal pred jedným domom na predmestí Seattlu. Okamžite privolal políciu, ktorá majiteľa dodávky identifikovala. Išlo o Garyho Ridgwaya.
Ridgway tvrdil, že je nevinný, že Mariu Malvarovú nikdy nestretol. Dokonca požiadal o previerku na detektore lži, ktorá skončila negatívne. Vyšetrovatelia museli Ridgwaya pre nedostatok dôkazov pustiť, ale predtým mu odobrali vzorku slín na rozbor. Zapečatili ju a starostlivo uložili medzi tucty škatúľ, ktoré sa hromadili v kancelárii venovanej „vrahovi od Green River“. Pokiaľ ide o Mariu, nikdy sa nenašla…

Žena ubila invalidnú starenku lopatou! Bola to sebaobrana, tvrdila polícii

Pre vyšetrovateľov sa všetko menilo na zlý sen, pretože takmer každý mesiac zmizla nejaká prostitútka, rovnako takmer každý mesiac našli mŕtvu nahú a uškrtenú ženu. V roku 1984, keď už zomrelo 25 žien, Rebecca Guayová formálne obvinila Garyho Ridgwaya z pokusu o vraždu. Ridgway sa už druhýkrát ocitol na polícii. Keď ho konfrontovali s Rebeccou, tak sa priznal, že sa s ňou stretol, aj že sa na nej dopustil násilia. Dodal však: „To však preto, lebo som sa bránil. Pohrýzla ma!“

Gary Ridgway obete 1
Štyridsaťpäť obetí vraha od Green River

Aj v tomto prípade Ridgwaya museli pre nedostatok dôkazov prepustiť.
V roku 1987 sa Ridgway zmenil. Zoznámil sa s Judith Lynchovou a zaľúbil sa do nej. Začalo sa dlhé harmonické obdobie, prechádzali sa ruka v ruke a starali sa o záhradu okolo domu. V očiach susedov tvorili ideálny pár. Ridgway naďalej čítal Bibliu, no zároveň bol očividne posadnutý prostitútkami. „Hanobil ich,“ spomína si jeho suseda. „Považoval ich za nechutné.“ Toto obdobie Ridgwayovho života sa zhoduje s obdobím, keď vraždy prostitútok prestali, ale len dočasne.
V novembri 2001 mal už vrah z Green River na svedomí 49 obetí. Dave Reichert sa medzičasom stal šerifom a už oficiálne nebol členom vyšetrujúceho tímu. Stále sa však o prípad zaujímal a sledoval výsledky kolegov. Často si dokonca myslel, že jeho policajná kariéra nebude mať zmysel, keď vraha zo Seattlu nikdy nechytia.
Začiatkom roka 2001 poslali do laboratória vzorky slín a spermií, ktoré sa našli v niektorých obetiach. Veda v tomto za dvadsať rokov veľmi pokročila a identifikácia zločincov na základe DNA sa stala takmer rutinou. V novembri 2001 prišli z laboratória výsledky: všetky vzorky patrili Garymu Ridgwayovi.

Vyliečila sa zo smrteľnej choroby ale neprežila útok svojho agresívneho partnera

Toho 30. novembra 2001 doma zatkli a ukázalo sa, že Judith o zločinoch svojho manžela nemala ani potuchy. Ridgway tvrdil, že je nevinný, čo však Reichertovi nezabránilo v tom, aby hrdý neoznámil, že Ridgwaya obžalujú z vraždy štyroch prostitútok. „Nemôžem tvrdiť, že Ridgway spáchal všetky ostatné vraždy, urobíme však obrovský krok vpred. Dnes je jeden z najdôležitejších dní mojej kariéry.“

Gary Ridgway obete 2

Policajti dôkladne prehľadali Ridgwayov dom, ako aj miesta, kde býval predtým, a našli zaujímavé veci: chumáče vlasov, škatule plné šperkov a dokonca aj niekoľko obálok, v ktorých očividne boli úlomky ľudských kostí.
Vrah z Green River je podľa všetkého konečne za mrežami, aj keď Ridgway všetko popiera. Rozsieval smrť len v USA? O Ridgwaya sa totiž začali zaujímať aj kanadskí policajti a radi by mu položili niekoľko otázok týkajúcich sa záhadných zmiznutí 45 prostitútok z oblasti Vancouveru, ktorý sa nachádza hneď na druhej strane hranice s USA!
Ridgway sa dohodol s vyšetrovateľmi, že sa prizná a ukáže im miesta činu, keď nedostane trest smrti.18. decembra 2003 bol Gary Ridgway odsúdený na 48 trestov za každú obeť. 18. februára 2011 sa priznal k 49. vražde. Telo našla skupina študentov. Za vraždu dostal 49 x doživotní trest.