Poliaci odhalili obrie sochu Jána Pavla II., Veriacim sa však nepáči

174

Duchovný sa však od sochy okamžite dištancovali, iní potom obrie monument považujú za gýč devalvující odkaz slávneho poľského rodáka.

Socha je vysoká takmer 14 metrov a je už tretím pomníkom poľského pápeža v meste, známom púta státisíce katolíkov k miestnemu kláštoru s uctievaným obrazom „čiernej Madony“. Dielo ešte pred odhalením vzbudilo v Poľsku zmiešané reakcie, zaznela aj kritika tohto projektu.

„Socha váži desať ton a je 13,8 metra vysoká. Je väčšia ako tá v Čile, ktorá má 12 metrov,“ pochválil sa agentúre AFP autor nápadu a majiteľ zábavného parku na predmestí Čenstochovej Leszek Lyson. Skromne však dodal, že v skutočnosti si zosnulý pápež sám svojím dielom postavil najväčší pomník.

„Najväčší z Poliakov si zaslúži najväčšiu sochu,“ lákal plagát pozývajúcej na slávnosť, podávanú aj ako zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Najväčšia socha Jána Pavla II. na svete sa paradoxne nachádza v parku sakrálnych miniatúr, ponúkajúcim doteraz návštevníkom zmenšeniny pútnických miest a slávnych katolíckych kostolov vo svete.

Dielo ešte pred vztýčením budilo zmiešané reakcie. Socha je vyrobená z laminátu naneseného na kovovú konštrukciu. Skupina umelcov na nej pracovala od polovice februára. Predlohou pre portrét uctievaného poľského pápeža sa stala fotografie z jednej z jeho prvých bohoslužieb po zvolení do čela katolíckej cirkvi.

Spory však budila umelecká hodnota diela aj výška, ktorá sa podľa architektov nehodí do pokojnej oblasti na okraji mesta. Teraz však má byť obrý monument videný skoro z každého kúta mesta, a to mal podľa pôvodného zámeru investora dosahovať dvadsaťmetrovej výšky, ako ambície odrezal protesty architektov.