Svojich zločinov neľutoval, hovorí lekár, ktorý viedol Husajna na šibenicu

263

Ten tiež tvrdí, že Husajn svojich zločinov ani tesne pred popravou neľutoval.

Keď doktor Muwaffak al-Rubajev spomína na posledné minúty pred Husajnovou popravou, nie je z jeho hlasu poznať žiadna pomstychtivosť. „V tú chvíľu som rozhodne netúžil po nejakej odplate za to, že ma jeho režim niekoľkokrát mučil,“ vysvetlil al-Rubajev v rozhovore pre server independent.co.uk. Chcel vraj len počuť, či Husajn prejaví ľútosť nad zločinmi, ktoré spáchal. Toho sa však nedočkal.

Husajn na neho pôsobil ako muž, ktorému je viera cudzia. Dokonca mu vraj museli pripomenúť, aby pred popravou predniesol tradičnú modlitbu Allah Akbar (Boh je veľký). Lekár tiež tvrdia, že Husajn mnohokrát urazil islam, keď počas súdnych procesov držal Korán v ľavej ruke, čo sa považuje za veľkú urážku.

Al-Rubajev aj po mnohých rokoch od vstupu spojeneckých vojsk do Iraku veria, že invázia bola správny krok, aj keď ju sprevádzalo mnoho chýb. Dôležitý podľa neho nie je ani fakt, že sa na území Iraku nakoniec nenašli žiadne zbrane hromadného ničenia, ktoré boli hlavným argumentom pre inváziu do krajiny. „Saddám by iste čoskoro posilnil zbrojenia,“ odhaduje al-Rubajev.