Detektívi z NCOZ obvinili dvoch mužov z podpory a propagácie terorizmu. V živých vysielaniach na sociálnych sieťach podľa nich vyzývali k násilným akciám voči politikom. Prípady sú riešené samostatne, osobám hrozí trest až 15 rokov väzenia.

Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dvoch mužov z podpory a propagácie terorizmu. V živých vysielaniach na sociálnych sieťach podľa vyšetrovateľov vyzývali k násilným akciám voči politikom.

V tlačovej správe to uviedol hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej. Prípady sú riešené samostatne, prvý dozoruje Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe, druhý žalobcovia z Olomouca.

„Prišli sme na námestia, lebo sa cítime oklamaní“

Podľa Ibeheja sa obvinení dlhodobo verejne prezentujú ako odporcovia vládnych opatrení prijatých v súvislosti so šírením choroby covid-19. Hrozí im väzenie od piatich do 15 rokov, stíhaní sú na slobode.

„Trestné stíhanie je vedené v súvislosti so zverejňovaním videí (živých vysielaní) na sociálnych sieťach, v ktorých mali osoby podnecovať k spáchaniu teroristického trestného činu v podobe výziev k násilným akciám smerovaným proti členom vlády Českej republiky a oboch komôr Parlamentu Českej republiky,“ uviedol Ibehej.

Už padajú hlavy aj v radoch polície! Šéf NAKA Róbert Krajmer oznámil rezignáciu

Podpory a propagácia terorizmu sa podľa trestného zákonníka dopustí ten, kto verejne podnecuje k spáchaniu teroristického trestného činu alebo tento trestný čin schvaľuje. Vyšší trest potom páchateľovi hrozí v prípade, keď čin spácha tlačou, filmom, rozhlasom, televíziou alebo verejne prístupnou počítačovou sieťou.