Rakúska polícia v piatok večer zadržala vo Viedni muža podozrivého z prípravy teroristického útoku v rakúskej metropole.

S odvolaním sa na policajné zdroje o tom informovala agentúra APA. Zatknutým je podľa denníka Krone radikálny islamista albánskeho pôvodu, ktorý na tento mesiac údajne chystal útok výbušninou vo Viedni.

„V posledných dňoch sme dostali informácie, že sa možno chystá teroristický útok v rakúskej metropole,“ povedal podľa agentúry APA policajný hovorca Thomas Keiblinger. Upozornenie prišlo od zahraničných tajných služieb a muž bol sledovaný. Do Rakúska podľa denníka Krone prišiel dnes.
Policajné razie špeciálne jednotky boli podniknuté popoludní vo viedenskom obvode Favoriten, kde bol podozrivý v byte zatknutý.
Polícia vydala varovanie pre občanov, aby na frekventovaných miestach s väčším počtom ľudí boli obozretní. Pozor majú dávať na odložená batožinu a upozorniť na ne políciu. Informáciu denníka Krone, že malo ísť o útok výbušninou, polícia nechala bez komentára.

pix policia auto

V azylovom centre v Hainburgu zasahovali elitné jednotky

Dvadsať kilometrov od Bratislavy zasahovala elitná jednotka Cobra rakúskej polície zasahovala vo štvrtok skoro ráno v domove pre azylantov v dolnorakúskom meste Hainburg. Podľa piatkového vydania denníka Heute išlo o dlhšie plánovanú protiteroristickú akciu, ktorej svedkovia hovorili o zadržaní jedného muža.
Noviny uviedli, že na základe žiadosti prokuratúry v nemeckom Mníchove rakúski policajti prehľadali izbu 25-ročného utečenca, ktorý bol údajne v kontakte s podozrivými osobami. Tie sa v súčasnosti nachádzajú v Nemecku vo väzbe pre podozrenie z plánovania útoku na bezpečnostnú inštitúciu v Augsburgu.
Podľa citovaného vyjadrenia mníchovskej prokurátorky Gabriele Tilmannovej zaistili v Hainburgu mobilný telefón, ako aj dokumenty, ktoré teraz preskúmajú nemecké orgány.
Starosta Hainburgu Helmut Schmid uviedol, že správa domova pre azylantov ho vo štvrtok informovala o zadržaní jednej osoby.
„Zrazu sa tam hemžili policajti a majáky. Také niečo som v našom malom meste ešte nezažila,“ citoval Heute očitú svedkyňu.