Mačka so svojou srsť a jej čistotu vie postarať sama. Občas sa ale môže stať, že sa zašpiní tak, že na to sama nestačí, ani v takom prípade však nie je nutný kúpeľ. „Kúpanie mačiek je záležitosť často problematická až nemožná, pretože všeobecne mačky k vode, až na pár výnimiek, kladný vzťah nemajú,“ hovorí veterinárka Erika Košíková.
Mačky vodu a kúpanie v láske nemajú, aj preto by ste im nemali spôsobiť šok v podobe kúpeľa. Ak máte pocit, že je kúpeľ nutná, voľte suchú variantu umývanie. „Najvhodnejšie variantom sú asi suché šampóny, ktoré jednoducho nanesiete na srsť a potom dôkladne vyčešte,“ hovorí veterinárka.
Keď mu máte doma mačku či kocúra, ktorý taký odpor k vode nemá, vyberte čo najjemnejšie šampón. „Ak mačka kúpanie vo vode znesie, tak volíme veľmi jemný šampón a početnosť kúpeľa obmedzíme na nevyhnutné minimum. Zdravá mačka si rovnako pravidelným čistením hygienu obstaráva sama, takže situácií, kedy ste mačku nútení vykúpať je našťastie málo,“ vysvetľuje veterinárka.

Ak sa predsa len rozhodnete pre kúpanie, nezabudnite, že sa voda v žiadnom prípade nesmie mačke dostať do očí, uší ani nosa. Najlepším spôsobom ako mačku vykúpať? Napustte do lavóra vodu do výšky 10 až 15 centimetrov. Voda by mala byť vlažná. Mačke prelejte vodou srsť a naneste šampón. Pracujte rýchlo, pretože pre mačku bude kúpeľ stresujúce záležitosťou. Srsť na hlave a ušiach opatrne umyte vlhkou rukou alebo žinkou. Potom mačku dôkladne opláchnite a následne ju vysušte srsť. Po kúpeli mačku rozhodne odmeňte maškrtou.