Príbeh vraha: „Preboha, príďte rýchlo sem! Stala sa tu vražda!“

1838

Hlas mladého muža na druhom konci linky znel vzrušene a šokovane: „Preboha, príďte rýchlo sem! Stala sa tu vražda!“
Po príchode s plačom rozprával polícii, čo sa stalo. Ako ráno objavil strašne dokatovanú mŕtvolu dôchodkyne Judity Petzovej, s ktorou býval v dome celé tri roky, a o ktorú sa už dlho staral. 24-ročný Martin Segers rozprával, že práve prišiel z nočnej šichty v chemickej fabrike a hneď ako vstúpil do domu, zistil, že tu vyčíňal šialenec. Mladík zaviedol kriminalistov k mŕtvole, ktorá ležala na posteli v spálni v obrovskej kaluži krvi.
avizo vrahAko ukázala neskoršia obhliadka mŕtvoly, Juditu Petzovú niekto ubil šiestimi údermi kladiva. Stopy boli jednoznačné, pani Judita sa stala obeťou lúpežného prepadnutia. Páchateľ sa dostal dnu cez spálňové okno. Všetky izby boli v príšernom neporiadku – zmizli peniaze a šperky starej ženy. Aj z dvoch izieb, ktoré obýval Martin Segers, zmizli všetky cenné predmety. Aj tieto izby boli rozhádzané, mladý muž vyzeral nešťastne a utrápene.
Bezdetná vdova nechala pred dvoma rokmi dom aj s pozemkom prepísať na Martina. Z vďačnosti za to, že sa o starú pani vzorne staral už celé roky. Prepis však obsahoval aj dovetok, že Judita môže v dome bývať až do svojej smrti.
Polícia iba z rutiny preverila Martinovo alibi v továrni. Tam vysvitlo, že Segers opustil svoje pracovisko už okolo tretej hodiny nad ránom, čo vyšetrovateľov mierne zaskočilo. Segers veľmi neochotne vypovedal, že bol u svojej priateľky Majky Sprenzlovej, aby si trochu spolu užili. A domov sa vrátil až ráno, keď Majka odišla do práce.
Majka Sprenzlová pôsobila veľmi neisto a nervózne. Potvrdila, že Martin Segers s ňou strávil druhú polovicu noci. Trasľavý hlas sa jej však nepodarilo zamaskovať…
Prokurátor dal súhlas k prehliadke Majkinho bytu – a kriminalisti u nej našli väčšinu ukradnutých vecí z domu Petzovej. Keď sa Martin Segers dozvedel o priateľkinom zatknutí, svätosväte prisahal, že ona určite nemá s prípadom nič spoločné. A konečne to z neho vyliezlo: „Ja, ja sám som zabil Juditu Petzovú a potom som chcel vraždu zamaskovať.“ Po nekonečných výsluchoch sa nevďačník priznal aj k motívu odpornej vraždy. „Chcel som si priviesť do domu svoju priateľku, ale stará sa strašne bránila a nechcela, aby Majka s nami bývala. Myslela si, že tým, že mi dom darovala, kúpila si doživotne aj mňa,“ vypovedal Martin. „Bola zdravá ako repa a mohla sa dožiť aj sto rokov. Ale ja som chcel žiť svoj vlastný život…“

M. SEGERS 96 / 0499