Pri Komořanoch v Česku stojí nový zbytočný most za 110 miliónov Kč

305

Stál 110 miliónov Kč (4,47 milióna eur) a hrozí, že ho za desiatky miliónov korún zbúrajú. Odbor výstavby Prahy 12 vydal „podnet na začatie konanie na odstránenie stavby“. Podľa úradníkov ide o most postavený načierno, preto by mal byť zbúraný.
Genéza tejto bizarnej stavby sa začala v polovici 90. rokov. Keď vtedy magistrát hlavného mesta plánoval zjazd z chystaného Pražského obchvatu, nalinkoval ho priamo do centra mesta Komořany. Komořanská ulica je však plná vozidiel aj počas bežnej premávky. Keby tam mali schádzať ešte aj autá z obchvatu, doprava by skolabovala.
Most stojí od augusta, ale zjazd z obchvatu v tejto lokalite nie je ešte vyriešený. Starosta mesta Komořany Petr Hána tvrdí, že by sa most mohol začať využívať najskôr o štyri roky. Do troch rokov by sa malo skončiť schvaľovacie konanie projektu a zjazd do mestskej časti by sa mohol následne začať stavať. Do roka by mohol byť hotový.
Bizarný symbol Pražského obchvatu, inak najdrahšej diaľnice v krajine, má pred sebou dve vízie. Buď bude do roku 2013 čakať na to, či budú hotové všetky povolenia a stavba sa začne, alebo pôjde betón do drvičky, a potom môže slúžiť ako kvalitný podkladový materiál pre novú cestu.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny na internetovom portáli iHNed.cz.