POLÍCIA: Lekárovi hrozí väzenie pre úplatky za vystavovanie fiktívnych PN

547

V mnohých prípadoch išlo o živnostníkov, ktorí sa takýmto spôsobom vyhli plateniu vyšších odvodov do Sociálnej poisťovne. Obvinenému hrozí až osemročné väzenie. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Andrea Dobiášová.  
Ako uviedla, lekár minimálne v šiestich prípadoch vydal potvrdenie o práceneschopnosti zdravým návštevníkom ambulancie. Koncom letného obdobia ordináciu navštevovali najmä živnostníci, ktorí nemali pracovné zákazky. Živnostník, ktorý predloží Sociálnej poisťovni lekárske potvrdenie o práceneschopnosti, neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ušetrí tak približne 145 eur. Zároveň má nárok na výplatu dávky z nemocenského poistenia, ktorá môže byť aj viac ako 250 eur.
Lekár vystavoval fiktívne potvrdenia za úplatok, ktorého výška závisela od počtu dní PN-ky. Za jeden deň si spravidla vypýtal jedno euro. Lekár, tak prijímal úplatky a toto jeho konanie malo za následok znižovanie príjmov a súčasne zvyšovanie výdavkov štátneho rozpočtu prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Za fiktívne potvrdenia prijal v priemere od jedného pacienta niekoľko desiatok eur.
Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho vzatie do väzby. Lekárovi hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. V prípade osôb, ktoré úplatky lekárovi dali, prebiehajú procesné úkony.