Prvá vražda v histórii ľudstva. Muž bol pred 430 tisíc rokmi zabitý dvoma ranami do hlavy

841

Prípad, s ktorým by nepohol ani Sherlock Holmes. Napriek tomu sa španielskym archeológom podarilo odhaliť vôbec najstarší prípad vraždy v ľudských dejinách. Došlo k nej pred 430 000 rokmi a k ​​vyriešeniu záhady stačilo zlepiť lebku obete – nájdenú v Priepasti kostí.

Archeológovia starostlivo zostavili 52 úlomkov kostí, ktoré vyzdvihli v nálezisku nazvanom Sima de los Huesos v severnom Španielsku. Ukázalo sa, že v lebke sú nad ľavým okom dva otvory, obaja zhruba rovnako veľké. Z analýz pomocou cétéčka a mikroskopu došli vedci k záveru, že kosti v okolí rán nevykazujú žiadne známky hojenia a že teda rany boli buď príčinou smrti, alebo boli zasadené až po nej.

„Domnievame sa, že smrť tohto jedinca bola násilná. Je veľmi nepravdepodobné, že by si niekto prerazil lebku dvakrát na takmer rovnakom mieste,“ uviedla Nohemi Salaová, ktorá kostrové pozostatky skúmala. „Tento človek bol zabitý v dôsledku násilia medzi dvoma jedincami, čo nám umožňuje pohľad do inokedy nepostihnuteľných sociálnych aspektov životov našich ľudských predkov,“ dodala.

Lebka primitívneho človeka bola objavená v jaskyni, ktorá je jedným z najväčších nálezísk prehistorických skamenelín, spolu s pozostatkami ďalších 28 osôb. Ako sa všetky tie tela dostali do šachty hlbokej 13 metrov, zostáva záhadou. Výskumníci ale vylučujú, že by obeť zomrela v dôsledkov náhodného pádu do priepasti.

O tom, kto a prečo vraždu spáchal, sa ale podľa Salaovej už nikdy nedozvieme. „Úmysly sa bohužiaľ nefosilizujú, takže určiť motív zabitia je nemožné. V tom by nám nepomohol ani Sherlock Holmes,“ uzavrela vedkyňa.