Prvé obete v Tatrách! Troch poľských skialpinistov zasypala lavína!

Tragický koniec pátrania!

800

V sobotu vo večerných hodinách mali slovenskí záchranári z horskej služby napilno. Na tiesňovú linku dostali oznámenie, že lavína pod Kondratovou horou zasypala troch skialpinistov z Poľska! Jednému z nich sa podarilo vyhrabať, avšak ďalší dvaja pod lavínou zomreli.

Traja skialpinisti z Poľska vyrazili v sobotu do Západných Tatier, avšak z výletu sa dvaja z nich nevrátili. Pod Kondratovou kopou sa na ne strhla lavína a turisti tak zostali uväznení pod tonami snehu.

Horská záchranná služba

„Dňa 13.2. v neskorých večerných hodinách bolo operačné stredisko tiesňového volania HZS informované, že pravdepodobne pod kopcom Kondratova kopa došlo k uvoľneniu lavíny, ktorá mala strhnúť troch poľských skialpinistov. Jednému sa podarilo vyhrabať svojpomocne a následne sa obrátiť na známych a poľských TOPR záchranárov s prosbou o pomoc,“ uviedla na sociálnej sieti facebook Horská záchranná služba.

Začala sezóna lavín. Lavína zabila horského vodcu aj turistku. Snowboardista zomrel v nemocnici

Na miesto okamžite vyrazili ako dobrovoľní, tak profesionálni záchranári a do akcie boli povolaní aj psovodi. Pátranie však nemalo šťastný koniec, dvoch skialpinistov našli bez známok života. Tým však pátranie neskončilo. Záchranári pátrali po treťom mužovi, neskôr však boli kontaktovaní poľskými kolegami, ktorí im oznámili, že mužovi sa podarilo prejsť na poľskú stranu a je v bezpečí.

Vo francúzskych Alpách spadla lavína, pochovala deväť ľudí

„Bol bez vážnych zranení, len ľahko podchladený. Podľa výpovede bol lavínou tiež zasypaný, ale podarilo sa mu vyslobodiť zo snehu. Potom sa pokúsil nájsť priateľov s lavínovým vyhľadávačom, ale neúspešne,“ dodala horská služba na sociálnej sieti.

Osudný film. Snowboardovú šampiónku zabila pri natáčaní lavína