Malé srnča vydesil a prehnal niečí pes. Mláďatko potom umrelo bez pomoci v hlbokom snehu

800

Po sociálnych sieťach sa šíri text a úplne otrasná fotografia malého srnčeka. Psy mali mláďa prenasledovať, vyčerpané zviera nakoniec zomrelo a zamrzlo v hlbokom snehu. Pes zviera nemusí zabiť zakusnutím, aj za spôsobený stres môže divá zver zaplatiť životom.

Je to fotka, z ktorej mrazí, a to nehľadiac na zimné počasie. Fotografiu na facebooku zdieľala pani Andrea, ktorá sa o príbehu dozvedela od svojej kolegyne. Tá zviera našla, keď išla na bežkách. Príspevok už zdieľalo cez 12 tisíc ľudí.

Slonica v Budapešti sa zľakla a ušla z nakrúcania

Mladého srnca našla na lesnej ceste neďaleko obce Peruc v Ústeckom kraji. V snehu ležal úplne vyčerpaný, dosť možno aj umieral. O niečo skôr ho mal prehnať pes, zviera sa snažilo utiecť – tým sa v chladnom počasí unavilo natoľko, že už nemalo ďalšie sily sa niekam schovať.

Snažila sa zohnať telefonicky pomoc, ale bohužiaľ bezvýsledne. „Išla teda na bežkách do najbližšej dediny, kde kontaktovala poľovníkov, a keď sa vrátili späť, srnec už bol mŕtvy,“ uviedla Andrea. Ešte pred tým ale jej kolegyni niekoľko ľudí povedalo, že tam rovnaké zviera videli. „Nikto nič neurobil,“ dodala. Jej kolegyňa tak bola jediná, kto sa snažil zviera zachrániť. „V tomto stave už asi čas na záchranu nebol,“ myslí si.

Verný pes Bengi zachránil pána pri požiari, sám ale v plameňoch zahynul

 Pes zviera preženie, to potom  umiera 

V súčasnej dobe je príroda plná ľudí, často aj so psami. To môže byť ale veľký problém, divá zver na ľudí nie je zvyknutá a je ďaleko viac vystresovaná, navyše vo februári sú energetické zdroje zveri už značne vyčerpané. „Keď okolo nich niekto prejde peši alebo prejde na bežkách, tak to nie je tak strašné, zviera to síce vyľaká, ale nie nadlho. Pobehujúci pes bez dozoru je ale problém,“ opísala Andrea.

Pes je lovec, keď vycíti zver, vydá sa za ňou, je to pre neho prirodzené. Pokiaľ je pes správne vycvičený, mal by byť v akejkoľvek situácii odvolateľný. V takto chladných dňoch divoké zviera moc dlho nevydrží, unaví sa a náporom studeného vzduchu sa mu ničia pľúca. „Pes sa po chvíľke napríklad aj otočí a už zver nenaháňa, tá ale furt uteká ďalej a snaží sa zachrániť. Vyčerpaním potom ale v snehu môže zomrieť,“ dodala.

Podľa Andrey, ktorá sa tejto problematike venuje, necvičený pes v prírode na voľno nemá čo robiť. A dokumentujú to aj skúsenosti pracovníkov záchranných staníc či poľovníkov. Je to koniec koncov rizikové aj pre psa. „Keď zver naháňa, môže skočiť pod auto alebo pod vlak. Známym sa takto zabil pes, skočil priamo pod vlak. Alebo taktiež môže stretnúť diviaka, to už potom väčšinou nemá šancu,“ doplnila.

TOP: Newyorská polícia zachránila jelenie mláďa z kanálovej šachty

 Nesiahať,  nefotiť sa 

Voľne pobehujúci pes, ktorý štve zver, tiež môže byť zlikvidovaný poľovníckou strážou. „Majte, prosím, teda svojho psa neustále pod dozorom, a ak nie je dostatočne poslušný, tak radšej na vodítku, najmä teraz v zime a na jar v období mláďat,“ dodáva Andrea.

Ak nájdete voľne žijúce zviera, nesiahajte na neho, najprv zavolajte záchrannú stanicu alebo poľovníkov. Veľkým pomocníkom v takýchto prípadoch je aj aplikácia Zviera v núdzi. Stačí si ju stiahnuť do telefónu, a ak nájdete voľne žijúce zviera zranené, môžete mu po konzultácii s odborníkom pomôcť.

Muž prežil tri týždne v mrazivej divočine, pri požiari prišiel aj o psa

Ak nemáte číslo na poľovníkov, je možné zavolať na linku 158, tá poľovníkov môže upovedomiť. To sa hodí najmä na jar, kedy ľudia často mylne považujú mláďatá za opustená a snažia sa ich zachrániť. „Keď na mláďa budete siahať, matka ho už potom neprijme a zviera zomrie,“ varuje pred tým Andrea.