Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev bol zadržaný pre podozrenie, že dostal úplatok viac ako dva milióny dolárov za „pozitívne“ hodnotenie, ktoré spôsobilo, že ťažobná firma Rosnefť kúpila polovičný podiel v ropnej firme Bašnefť. Oznámil to ruský vyšetrovací výbor.
Minister akékoľvek previnenie popiera a zadržanie považuje za provokáciu, oznámili jeho advokáti. Údajne odmieta vypovedať, kým neuvidí dôkazy, veď by mohol povedať niečo proti sebe. V Rusku aféra vyvolala rozruch, Kremeľ dementoval špekulácie o demisiu vlády.
rozneft-2
„Uljukajev bol zadržaný priamo pri preberaní úplatku,“ uviedla hovorkyňa výboru Svetlana Petrenková. Dodala, že prípad súvisí s vymáhaním úplatku od predstaviteľov spoločnosti Rosnefť, a to aj za použitia hrozieb.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyšetrovateľov napísala, že Uljukajev padol do protikorupčnej pasce, ktorú zorganizovala tajná služba FSB. Vyšetrovatelia uviedli, že minister bol zadržaný v noci okamžite po výsluchu.
Uljukajev už pred súdom vypočul formálne obvinenia, podľa výboru súd tiež rozhodne o ďalšom postupe. Výbor súd napríklad požiadal, aby na ministra uvalil domáce väzbu. Podľa agentúry Reuters Uljukajevovi hrozí v prípade uznania viny až 15 rokov väzenia. Pred súdom v utorok Uljukajev stál bez pút a nebol umiestnený do klietky, ako to v podobných prípadoch býva v Rusku obvyklé.
„Alexej Valentinovič (Uljukajev) vinu nepriznal. Zadržanie považuje za provokáciu voči štátnemu úradníkovi,“ povedal novinárom advokát Timofej Gridňov, ktorý ministra zastupuje. Policajti Uljukajevovi nariadili, aby o vyšetrovaní nepodával žiadne informácie. Obvinený podľa Gridňova odmieta vypovedať, kým neuvidí dôkazy.
Podľa informácií RIA Novosti sa o ministra zaujímala FSB asi rok, niekoľko mesiacov potom odpočúvala jeho telefón.
Uljukajev post ministra hospodárstva zastával od roku 2013 a vo vláde pôsobil od roku 2000. Reuters pripomenul, že zadržaný bol známy ako liberál, ktorý sa vyslovoval proti rastúcim zásahom vlády do ruskej ekonomiky. Pôvodne ani nesúhlasil so zámerom Rosnefťu kúpiť podiel vo firme Bašnefť s tým, že pre štátnu firmu je zlým krokom účasť na privatizácii.
Zadržanie Uljukajeva vyvolalo v Rusku rozruch a špekulácie o vládnej kríze. Putinov hovorca novinárom povedal, že akékoľvek úvahy o demisii vlády Dmitrija Medvedeva sú „absurdné“.
Šesťdesiatročný Uljukajev je najvyšším štátnikom v Rusku, ktorý bol zatknutý od nevydareného pokusu o puč v roku 1991. Vyšetrovací výbor je priamo podriadený prezidentovi Putinovi.