Saudovia krotia náboženskú políciu, zakázali jej bičovanie hriešnikov

508

Saudskoarabská vláda výrazne obmedzila právomoci takzvané mutawy, ktorá v krajine dohliada na dodržiavanie islamských pravidiel.

Nezahalene ženy alebo ľudí, ktorí sa zabudli včas pomodliť, už nemôžu zatknúť ani zbičovať. Kabinet kráľa Salmána podľa odborníkov uznal, že náboženská polícia pácha v krajine viac škody ako úžitku.

Strážcovia islamského poriadku musia s „Nemravníkmi“ v uliciach Saudskej Arábie jednať láskavo a vľúdne. Od minulého týždňa im to nariaďuje nové vládne nariadenie. Náboženská polícia už podľa agentúry AFP tiež nesmie zatýkať a prenasledovať previnilcov, vypočúvať ich alebo požadovať občiansky preukaz.

Donedávna mocný Výbor pre podporu cností a prevencii zlozvykov, ako sa mutawy oficiálne volá, tak odteraz môže za porušovanie pravidiel iba napomínať, nie už trestať.

Ak jeho členovia budú chcieť priestupok riešiť ďalej, musí ho odovzdať polícii.

„Politickí vodcovia Saudskej Arábie sa očividne uzniesli, že náboženská polícia pácha viac škody ako úžitku,“ povedal americkej CNN profesor Fawaz Gerges, ktorý sa Blízkym východom zaoberá na London School of Economics.