Niečo nie je v tom Nórskom štáte v poriadku.

1092

Nórsky súd v stredu vyhovel v niektorých bodoch sťažnosti odsúdeného teroristu Andersa Behring Breivika na štát kvôli podmienkam svojho väznenia. Nórsko vraj porušilo predovšetkým zákaz neľudského zaobchádzania. Naopak porušenie práva na súkromie a rodinný život súd nezistil, informovala agentúra Reuters.

Breivik si odpykáva 21-ročný trest väzenia za zabitie 77 ľudí pri útokoch z roku 2011. Na súde sa sťažoval okrem iného na používanie pút, obmedzovanie korešpondencie, pravidelné prehliadky cely či izolácii od ostatných trestancov. Štát ho chce podmienkami väzenia dohnať k samovražde, uviedol terorista.

Podľa stredajšieho výroku súdu sa Nórsko skutočne dopustilo porušenia niektorých práv zakotvených v európskej Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Porušilo vraj predovšetkým zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. Súd v tejto súvislosti kritizoval predovšetkým držanie pravicového extrémistu v samoväzbe.

Právo na súkromný a rodinný život ale podľa súdu dotknuté nebolo. Ku kontrole Breivikove korešpondencie vraj nedochádza.

Nórsko bude musieť uhradiť Breivikove výlohy na súdne konanie vo výške 331 000 nórskych korún (40 000 EUR).

Prečo má nejaké práva, keď žiadne neuznáva

„Zákaz neľudského a ponižujúceho zaobchádzania predstavuje základnú hodnotu v demokratickej spoločnosti. To platí bez výnimky – aj v prípade zaobchádzaní s teroristami a vrahmi,“ uviedla v písomnom rozsudku sudkyňa Helen Andenaesová Sekulicová.

Súdne pojednávanie sa konalo v polovici marca v telocvični väznice Skien, kde je Breivik zatvorený. Prokuratúra jeho sťažnosť odmietla s tým, že je nebezpečný a v kontakte s ostatnými väzňami by sa mohol pokúsiť o plánovaní ďalších útokov podobných tým, ktoré už spáchal.

Breivik v júli 2011 vo vládnej štvrti v Osle odpálil nálož, ktorá pripravila o život osem ľudí. Krátko potom postrieľal 69 členov letného tábora sociálnodemokratickej mládeže na neďalekom ostrove Utöya. O rok neskôr ho súd za terorizmus poslal na 21 rokov do väzenia, čo je najvyššia jednorazový trest, ktorý je v Nórsku možné uložiť. Breivikov pobyt vo väzení ale môže byť predlžovaný až na doživotie.