Lietajúca podložka odnesie človeka rýchlosťou auta. Nie je pre každého

1066

    Asi tiež poznáte ten pocit, keď sa pozriete na video na internete a pomyslíte, že ukazuje nereálne veci, spravidla spojené s marketingovou kampaňou. Podobne sme sa v redakcii cítili, keď sme prvýkrát videli video akéhosi malého osobného lietajúceho stroja, ktorý mal užívateľ pripevnený pod nohami.

    Podrobnejšie pátranie však ukázalo, že zariadenie s označením Flyboard Air s najväčšou pravdepodobnosťou funguje presne tak, ako je na videách kolujúcich na internete vidieť.

    Vyrobili ho vo firme Zapata Racing, ktorá je známa podobnými strojmi (volajú sa Flyboard bez slova Air), ktoré miesto vzduchu ku vznášania využívajú prúd vody. Dlhú dobu vraj premýšľali, ako sa zaobísť bez prívodu vody, ktorá je potrebná na udržanie Flyboardu vo vzduchu.

    Na projekte modelu Air pracovali podľa zakladateľa firmy Franka Zapatu zhruba štyri roky a len minulý mesiac podľa servera The Verge vykonali prvý skúšobný let.

    Celé zariadenie je na prvý pohľad jednoduché, pretože sa skladá zo štyroch hlavných motorov, ktoré sa môžu nakláňať. To je dôležitá vlastnosť pre udržanie rovnováhy. Stroj pritom zvládne pristáť aj s tromi, ak jeden z motorov vypadne. Každý z motorov má výkon 250 konských síl.

   Hlavné je ale softvér, ktorý riadi celý lietajúci systém a udržuje jeho rovnováhu. Len ten firma vyvíjala mnoho mesiacov.

    Prvý prototyp stroja pritom nemôže riadiť len tak niekto. Podľa Zapatu treba dlhý tréning na pôvodnom vodnom Flyboardu. Firma už ale plánuje stroj, ktorého užívateľ nebude musieť absolvovať tak náročný tréning. Rozhodne tiež nebude mať na chrbte nádrž s leteckým palivom, čo je u aktuálneho modelu nutnosť. Aj s ňou vydrží Flyboard Air vo vzduchu len zhruba 10 minút.

    Dá sa tiež predpokladať, že nebude mať podobne veľký výkon, ktorý súčasnému stroji dovoľuje lietať pomerne vysokou rýchlosťou 60-80 km/h.

    Celý stroj je veľmi drahý, hoci nie je známa jeho cena. Zapata tak počíta s prvým nasadením u bezpečnostných zložiek a v armáde.