Češka Markéta Všelichová sa vypravila medzi kurdských bojovníkov, spoločne s Miroslavom Farkasom ich však zatkli na tureckých hraniciach. Hoci Kurdi stoja v prvej línii v pozemných bojoch proti Islamskému štátu, v Turecku sú považovaní za teroristov. A to kvôli PKK – Strane kurdských pracujúcich, ktorá chce vytvoriť vlastný kurdský štát. Na úkor Turecka.

Podpora Kurdov tak nie je v Turecku vítaná. A práve na to „došla“ dvojica mladých Čechov. Tu má sudca pomerne pádne argumenty v rukách a môže povedať: Áno, títo dvaja mladí ľudia sa podieľali na aktivitách teroristickej organizácie,“ hovorí Peter Kučera, uznávaný turkolog, ktorý učí na univerzite v nemeckom Hamburgu.

 Hľadali dobrodružstvo.  A skončilo to zle 

Český expert však má k ich predchádzajúcemu počínanie aj kritický poznatok. „Dosť nešikovne tiež postávali na fotografiách v uniformách s tými bojovníkmi na Facebooku, to im zrejme veľmi priťažilo. Keby tam boli trochu inkognito a nerobili z toho také veľké dobrodružstvo, keby necestovali neskrývane cez Turecko do kurdských oblastí, kedy museli jednoznačne vedieť, že keď sa dostanú do rúk tureckých bezpečnostných zložiek, tak budú zatknutí … Príde mi to z ich strany hľadanie dobrodružstva, ktoré sa skončilo dosť tragicky“ pokračuje Kučera.

Šesť rokov si v tureckom kriminále odsedí Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Trest im potvrdil turecký najvyšší súd. Česi už v Turecku nemajú ďalšiu možnosť odvolania, ale môžu sa pokúsiť podať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva.


„Najvyšší súd v Ankare potvrdil pôvodnej verdikt súdu nižšej inštancie vo výške šesť rokov a troch mesiacov pre oboch Čechov,“ uviedla hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Irena Valentová.

Ministerstvo sa o rozsudku dozvedelo od právnych zástupcov Markéty Všelichové a Miroslava Farkasa, ktorí sú v Turecku zadržiavaní od novembra 2016. Boli odsúdení za spoluprácu s bojovníkmi milícií sýrskych Kurdov YPG, ktorých Ankara považuje za teroristickú organizáciu