Prečo marihuana spôsobuje hlad? V čom sa podobá kokainu?

3618

Vedci opublikovali prvú štúdiu o tom, prečo je človek po užití marihuany hladný. Verejnosť vedela, že THC ktorá je hlavnou psychoaktívnou látkou pôsobí na centrum mozgu ktoré spravuje hlad avšak nikto nevedel prečo tomu tak je ! Prečo je v tomto smere marihuana podobná kokainu?

Vedci z Washington State University tvrdili, že je potrebné zistiť ako marihuana pôsobí na hlad nakoľko je táto droga distribuovaná ako liek pacientom s rakovinou, HIV či chorobami srdca. Lekári by radi používali marihuanu aj na liečenie anorexie avšak kvôli nedostatku výskumu v tejto oblasti to zatiaľ nie je možné.

Doteraz si vedci mysleli, že marihuana pôsobí tak, že v mozgu „zapne“ hypothalamus, teda centrum mozgu pre hlad. Po výskume však zistili, že marihuana sprvu pôsobí ako kokaín, teda najprv toto centrum vypne, no po istom čase vypustí z čreva človeka hormón ghrelin, ktorý pôsobí ako hormónový spúšťač hladu.

Je teda možné, že sa po tomto objave začne marihuana používať aj pre pacientov trpiacich anorexiou keď sa už teraz podrobne zistilo prečo je človek po marihuane hladný!