Škandál v Českej väznici, smrteľne sa tam predávkoval väzeň metadonom

1338

Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS) vo štvrtok obvinila dvoch zamestnancov Väzenskej služby kvôli úmrtiu väzňa v pankráckej väznici v Prahe. Väzeň vlani na Vianoce zomrel na predávkovanie metadónom.

Inšpekcia bezpečnostných zborov kvôli úmrtiu väzňa stíha dozorcu a tiež sestru, ktorá látku pomáhajúcu pri odvykaní závislosti na heroíne väzňovi podala. Muž odsúdený za porušenie zákazu šoférovania zomrel v pankráckej väznici vlani 25. decembra po tom, čo dozorcovia si zamenili dvoch väzňov z rovnakého poschodia s rovnakým priezviskom.

Trestné oznámenie kvôli prípadu podala aj priateľka väzňa. Personálu väznice vyčíta to, že aj keď si uvedomili svoj omyl, nepomohli mu. „Zomretému bola podaná dávka vo výške 105 mililitrov, čo je pre človeka, ktorý nikdy neužíval heroín a neprišiel do styku s metadónom, dávka smrteľná. Bežná dávka na deň sa pohybuje okolo 20 ml,“ cituje server trestné oznámenie.

Metadon je syntetický opiát, ktorý sa používa pri liečbe ťažkých závislostí a zvyčajne sa podáva perorálne v roztoku. Závažné zdravotné ťažkosti a v krajnom prípade úmrtia môže spôsobiť pri nesprávnom dávkovaní.