Slovensko vo štvrtok očakáva návštevu 21 predsedov vlád EÚ a šéfa europarlamentu

Šéf Slovenského parlamentu pre nich pripravil ako darčeky malé cínové figúrky zbojníka Jánošíka či baču s fujarou.

1146
janosik-2
    Jánošík Ľuda Mikulu

Toľkí potvrdili účasť na summite predsedov parlamentov krajín EÚ (6. a 7.10.)
„Summit predsedov parlamentov krajín Európskej únie, okrem svojej pracovnej časti v piatok 7. októbra, predstaví Slovensko ako kozmopolitnú krajinu, ktorá od nepamäti spájala nielen národy, ale posúvala aj históriu a je pyšná na svojich obyvateľov či svoju kultúru,“ uviedla Kliská.
Účasť na podujatí potvrdilo 21 predsedov parlamentov a predseda Európskeho parlamentu Schulz. „Slovensko privíta predsedov parlamentov z Českej republiky, Rakúska, Poľska, Belgicka, Estónska, Francúzska, Maďarska, Írska, Talianska, Litvy, Lotyšska, Luxemburska, Fínska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španielska, Švédska a samozrejme aj predsedu parlamentu nastupujúcej krajiny v rámci predsedníctva Európskej únie a to Malty,“ upresnila Kliská.
Väčšina z nich sa zíde už vo štvrtok na slávnostnej večeri na Bratislavskom hrade. Večer bude ladený v národných symboloch. Slovenskú kultúru priblíži aj hudba, umenie, kuchyňa a vína. „Aj dary pre hostí budú v sebe skrývať symboliku a minulosť Slovákov,“ doplnila Kliská s tým, že všetky dary sú od slovenských výrobcov. Pôjde napríklad o malé cínové figúrky zbojníka Jánošíka či fujaristu.