Štyri ruské tryskáče narušili vzdušný priestor Švédska: „Neprijateľné,“ búria sa na severe Európy

1108

Štyri ruské tryskové lietadlá dnes krátko narušili švédsky vzdušný priestor nad Baltským morom. Oznámili to podľa agentúry Reuters švédske ozbrojené sily. V aktuálnej situácii to švédska armáda považuje za veľmi vážnu udalosť.

„V svetle terajšej situácie pozeráme na túto udalosť ako na veľmi vážnu,“ uviedla na svojich webových stránkach švédska armáda. Narušenie vzdušného priestoru podľa nej trvalo krátko a odohralo sa východne od švédskeho ostrova Gotland.

Kto sú Putinovi nebezpeční vrahovia, Wagnerovci? Tajná légia Kremľa išla po Zelenskom

K fotografickému zdokumentovaniu incidentu, na ktorom sa podieľali dve stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, boli vyslané švédske lietadlá JAS 39 Gripen. „Narušenie švédskeho vzdušného priestoru zo strany Ruska je samozrejme úplne neprijateľné,“ povedal agentúre TT švédsky minister obrany Peter Hultqvist. „Povedie to k ráznej diplomatickej reakcii Švédska. Švédska suverenita a územia musia byť vždy rešpektované,“ dodal minister.

Pri zrážke dvoch lietadiel zahynulo vyše päťdesiat detí! Jeden z rodičov potom dobodal zodpovedného riadiaceho letovej prevádzky!

„Z ruskej strany ide o neprofesionálne a nezodpovedné správanie,“ komentoval incident podľa agentúry DPA šéf švédskeho letectva Carl-Johan Edström. Podľa švédskych ozbrojených síl, je situácia pod kontrolou a incident ukázal dobrú pripravenosť švédskeho letectva.