Talianska stopa: Zatkli Taliana Vadalu, o ktorom písal Kuciak

1995

Má niečo spoločné s vraždou novinára Kuciaka ?! Taliansky podnikateľ Antonino Vadala skončil v utorok v putách. Záťah na obchodníka, ktorého meno mladý novinár spojil s talianskou mafiou ‘Ndrangheta, prebiehal v úplnom utajení.

 Európsky  zatýkací rozkaz 

„Na základe spolupráce Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a Eurojustu, ktorý intenzívne komunikoval a koordinoval spoluprácu medzi talianskymi a slovenskými orgánmi bol dňa 13. 3. 2018 v skorých ranných hodinách zadržaný Antonino V. v Michalovciach z dôvodu, že na túto osobu vydal Súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz,“ uviedla v stanovisku pre televíziu JOJ generálna prokuratúra.
„Európskym zatýkacím rozkazom žiada taliansky súd o vydanie Antonina V. na trestné stíhanie do Talianska pre drogový trestný čin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou. Celý postup bol realizovaný v maximálnom utajení z dôvodu zabránenia úniku informácií a prípadného zmarenia tohto úkonu,“ píše sa ďalej v stanovisku.

O zatknutí zrejme Vadala nemal tušenie. „Celý postup bol realizovaný v maximálnom utajení z dôvodu zabránenia úniku informácií a prípadného zmareniu úkonu,“ uviedla Generálna prokuratúra.

O ďalšom Vadalovom osude bude teraz rozhodovať košický súd. Tamojší prokurátor má 48 hodín na to, aby rozhodol, či proti podnikateľovi podá návrh na vzatie do väzby.

Zavraždený novinár Ján Kuciak sa vo svojom článku zaoberal podnikateľskými väzbami Vadalu na tajomníka bezpečnostnej rady štátu Viliama Jaseňa a na asistentku premiéra Roberta Fica Máriu Troškovú. Aktuality.sk, pre ktoré pracoval, nedokončený článok zverejnili po jeho smrti.

Podľa zistení Aktuality.sk ide o prípad, ktorý spomínal vo svojom článku Kuciak. 

„Naopak, v roku 2017 sa mená členov rodiny Antonina Vadalu objavili v zatykači na 18 členov gangu, ktorý mal pre ‘Ndranghetu prepašovať do Európy stovky kilogramov kokaínu,“ napísal na konci reportáže Ján Kuciak.

Podľa serveru dostalo Slovensko od talianskych úradov informácie o kontaktoch mafie s Vadalom už v roku 2013. Podnikateľ spojení s mafiou poprel a tiež odmietol špekulácie, že vďaka politickým kontaktom získal značnú sumu peňazí vo forme dotácií a z európskych fondov. Gašpar povedal, že polícia zatiaľ nenašla v archíve spomínané dokumenty, ktoré podľa portálu dostala od talianskych úradov pred piatimi rokmi.

Česká novinárka, ktorá je pod ochranou polície odhalila utajované komunikácie so zavraždeným Kuciakom