Antonio Papaleo vedie dobrodružný život. Jedným z jeho najväčších odhalení bol prípad kriminálnej činnosti skupiny českých podnikateľov v Hongkongu. Od tej doby je terčom najrôznejších foriem vyhrážanie. Telefónne SIM karty strieda ako ponožky, často mení bydlisko. „Som novinárom na úteku,“ priznáva Papaleo.

Jedným z ohnísk jeho záujmu sú talianske mafiánske skupiny pôsobiacej v strednej Európe. Papaleo opísal základné princípy fungovania klanu ‘Ndrangheta, ktorý je podozrivý z podielu na vražde slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Podľa Papaleoa je ‘Ndrangheta postavená na rodinných väzbách a spory riešia s nezvyčajnou dávkou násilia. „Bohužiaľ sa stalo, že z Nemecka sa tieto skupiny v uplynulých rokoch presunuli do Českej republiky, Poľska a na Slovensko. Tu sa im darí speňažiť činnosť z južného Talianska – najmä obchodovania s drogami,“ tvrdí Papaleo.

Opísal aj zážitky z pátranie po stopách tejto kalábrijskej zločineckej organizácie. „Stretol som sa s niekoľkými ľuďmi – a v niektorých prípadoch sa s nimi musel zblížiť -, ktorí boli súčasťou ‘Ndrangheta. Ich spoločnou charakteristikou je, že nemajú žiadnu úctu k ostatným ľuďom – samozrejme okrem svojich milovaných či rodiny. Niekedy ale ani to nie,“ opísal Papaleo.