Melania Trumpová získala víza pre imigrantskú elitu. Jej prínos pre USA ale známy nie je

1697

Americký prezident Donald Trump otvorene hlása heslá proti migrácii, ale jeho manželka a americká prvá dáma Melania Trumpová získala elitne prisťahovalecké vízum v programu EB-1. Vízum, vytvorené pre prisťahovalcov s mimoriadnym prínosom pre Spojené štáty, zaisťuje jeho majiteľom doživotný pobyt v USA.

Toto prestížne vízum prezývané tiež Einsteinovské vízum je primárne určené pre ľudí, ktorí sa narodili v zahraničí a sú nadpriemerne prínosné pre USA. Zvyčajne ho dostávajú vedci, oceňovaní umelci či olympijskí športovci.

Žiadatelia v programe EB-1 musí predložiť dôkaz o histórii úspechov ako je napríklad pulitzerova cena, filmové ocenenia z Oscarov alebo olympijskú medailu. Požiadavky sú jasné, musíte byť schopní získať trvalé národné uznanie.

Melania nikdy nemala pozíciu uznávanej vedkyne či športovkyne, ale v minulosti bola relatívne známou modelkou, čiastočne vďaka vzťahu s terajším prezidentom Trumpom. Mnoho americkým denníkov teraz rieši otázku, či je modeling mimoriadnym prínosnom pre USA.

Ako prvý s touto správou prišiel denník The Washington Post vo štvrtok. Imigračný právnik Merrill R. Cohen povedal: „Nie je možné posúdiť, či sa Melania Trumpová zaslúžila v programe EB-1, bez toho aby som sa pozrel priamo na žiadosť, ktorá nie je verejná.“

Advokátka spoločnosti Melania Trumpová Michaela Wildesová uviedla, že prvá dáma bola viac než dostatočne kvalifikovaná a solídne spôsobilá pre program EB-1.

Melania Trumpová sa narodila na Slovinsku a v Spojených štátoch žije od roku 2001. V roku 2005 sa vydala za terajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Melaniine elitné vízum okrem iného môže pomôcť jej rodičom s presunom do USA. Rodičia prvej dámy už v Spojených štátoch získali trvalý pobyt a chcú sa stať americkými občanmi. Donald Trump tento proces nazýva reťazová migrácie.