Tom Robinson zažil najdlhších 14 hodín svojho života. Pri plavbe Pacifikom musel čeliť život ohrozujúcej situácii. Jeho loď Maiwar, na ktorej jedného zdanlivo pokojného dňa úplne nahý vesloval, sa v strete s vysokou vlnou prevrhla. Austrálčan potom strávil na voľnom mori bezsennú noc a čakal na záchranu, ktorou sa nakoniec stala výletná loď.

Mladík sa rozhodol, že so svojou loďou preskúma Pacifik. Všetko šlo podľa plánu, a keď sa Tom vybral zo svojej poslednej destinácie, neočakával nič dramatického. Síce si vraj bol vedomý toho, že poveternostné podmienky na mori sú najhoršie za posledných päť rokov, ale to mu v ceste nezabránilo. Počas plavby sa jeho loď Maiwar prevrhla. Zmieta ju vysoká vlna a spolu s ňou aj viacmenej nahatého Toma.

„Keď vlna zasiahla loď, nemal som na sebe žiadne oblečenie – obvykle totiž veslujem nahý, pretože ma oblečenie derie. Takže som nahý sedel v kabíne, keď zrazu z ničoho nič som sa ocitol hore nohami,“ popisuje pre The Mirror Tom.

Trosečník na mory prežil vďaka kečupu. Heinz mu teraz kupuje novú loď

Tom sa snažil vyslať SOS signál, ale jedno z dvoch zariadení už nefungovalo. Blížila sa noc a Tom sa k lodi priviazal. Údajne vynaložil veľkú námahu, aby ho cez noc vlny nezvrhli do nepokojného mora.

Volanie o pomoc našťastie medzitým zachytil francúzsky námornícky pilot, ktorý neskôr Robinsona lokalizoval.

Najhoršia vraj bola zima, ktorá ho v noci zasiahla. Tom sa stále snažil mať pozitívne myšlienky a nepripúšťať si, že by na mori mohol zomrieť. Nad vodou ho vraj držal teplý moč, ktorý ho z času na čas dokázal aspoň trochu zahriať.

175 dní v Tichom oceáne

„Najlepším liekom na fyzický diskomfort je silná myseľ, a ak je jedna vec, ktorú mi tá sprepadnutá vlna nemohla vziať, tak to boli moje myšlienky a pozitívny prístup k situácii. Moje myšlienky boli hrejivé a predstavoval som si, ako si na loďke robím ohník, niekedy som si tiež vychutnával teplo vlastného moču,“ farbisto líči Tom na svojom blogu.

 

Volanie o pomoc z druhého zariadenia našťastie medzitým zachytil francúzsky námornícky pilot, ktorý neskôr Robinsona lokalizoval. Vzápätí informoval autority. Na záchrannú misiu sa potom vydala výletná loď, ktorá musela vybočiť zo svojej pôvodnej trasy o 200 kilometrov. Na palube bolo v tej chvíli 2 000 pasažierov. Išlo o okružnú jazdu s cieľom v novozélandskom meste Auckland.

Pri japonskej dedine sa objavili tri lode, v jednej boli mŕtvoly

Akonáhle sa po strastiplnej noci na obzore objavila silueta výletnej lode, všetky zostávajúce pochybnosti o Tomovej záchrane sa definitívne rozplynuli. Tom bol v pomerne dobrom zdravotnom stave. Trpel iba dehydratáciou. Všetkým bol vďačný za svoju záchranu a cítil sa previnilo.

 

Stroskotanec potom odletel domov do Brisbane. Tu sa znova stretol so svojou rodinou. Na svojom blogu potom informoval o svojej túžbe svoj pôvodný plán trasy dokončiť.