Zachránené  Robinsonky  
Dvojicu žien našli námorníci po 175 dňoch v Tichom oceáne

Dve ženy, ktoré boli na mori stratené skoro päť mesiacov, zachránilo v stredu americké námorníctvo. Jennifer Appelová, Tasha Fuiavová a ich dvaja psy boli nájdení asi 1 400 kilometrov juhovýchodne od Japonska.

Zachránené robinsónky, Jennifer Appelová a Tasha Fuiavová

Dvojica žien vyrazila tento rok 3. mája z Havaja smerom k 4 tisíc kilometrov vzdialenému pobrežia Tahiti. Na konci mája sa ale obe ženy dostali do problémov – prestal im fungovať motor na lodi a zvyšok trasy sa preto pokúsili prekonať s plachtením. Počas plavby sa ale odchýlili od kurzu a neskôr došlo aj k poškodeniu hlavného stožiaru ich plachetnice. Aby nebolo problémov málo, prestalo im fungovať aj komunikačné zariadenie.

Po dvoch mesiacoch plavby otvoreným Pacifikom sa stratené ženy pokúšali upozorniť na svoju polohu vysielaním tiesňového volania. Ich vzdialenosť od pevniny a námorných trás bola ale príliš veľká. Po takmer piatich mesiacoch na mori zazrela stratenú plachetnicu taiwanská rybárska loď, ktorá kontaktovala pobrežnú hliadku. Loď bola objavená asi 1 400 km juhovýchodne od Japonska, teda tisíce míľ ďaleko od Tahiti.

Obe ženy podstúpili lekárske vyšetrenia a zatiaľ zostávajú na palube USS Ashland, kým loď nedorazí do najbližšieho prístavu. Podľa amerického námorníctva prežili obe ženy vďaka zásobám sušených potravín, zahŕňajúceho ovsené vločky, cestoviny a ryžu. Na palube mali tiež fungujúcu čističku vody.