Tieto dvojvrstvové pláty biopeny fungujú tak, že zachytávajú znečistenú vodu, ktorá sa odparuje v čistej forme. Vodná para sa potom zachytí a nečistoty či soľ uviaznu v pene.

„Tento proces je veľmi jednoduchý. Všetko prebieha v jednom kroku,“ uviedol jeden z výskumníkov Srikanth Singamaneni z Washingtonskej univerzity v St. Louis. „Dúfame, že v krajinách, kde je dostatok slnečného žiarenia, ako je India, budeme môcť vziať špinavú vodu, odpariť ju pomocou nášho materiálu a zachytávať čerstvú vodu.“

Grafen je prítomný vo vrchnej vrstve vo forme oxidu, čo znamená, že teplo zo slnka neprenikne do spodnej vrstvy či do vody, a tým sa maximalizuje efektivita celého procesu. Spodná vrstva je vyrobená z organickéj zlúčeniny nazývanej čistá celulóza a jej úlohou je nasávať vodu. Obe vrstvy biopeny sú nastavené tak, aby sa čo najviac vzájomne dopĺňali.

Samotný proces výroby peny je tiež zaujímavý. Kultivované baktérie produkujú celulózu, pričom v polovici procesu vytvárania vrchnej vrstvy sa pridajú vločky oxidu grafenu. Vedci tento proces prirovnávajú k tomu, ako ustrice vytvára perly.

Biopena je lacná. A celý proces nie je drahý, takže je vhodný pre vzdialené a vidiecke oblasti, ktoré nemajú prístup k alternatívnym systémom čistenie vody.

„Oba materiály sú vysoko škálovateľné,“ povedal Singamaneni. „Takže si dokážeme predstaviť výrobu obrovských listov tejto biopena.“

Toto nie je jediný projekt vo vývoji využiť silu Slnka pre vytvorenie prenosného filtračného systému. V minulom roku tím z MIT získal prestížne ocenenie za vytvorenie slnkom poháňaného systému, ktorý sa dal presúvať na prívese. V tomto prípade boli použité fotovoltaické panely na nabíjanie batérií. Potom sa batérie použili na pohon stroja na elektrodialízu. Kdežto biopena vyvinutá tímom z Washingtonskej univerzity nepotrebuje elektrinu vôbec.

Alexandrijská univerzita v Egypte tiež využíva odparovací cyklus pre čistenie morskej, špinavej vody. Používa syntetické membrány, ktoré zachytávajú soľ či nečistoty.

Všetky projekty sú v počiatočných fázach, ale dávajú nám nádej, že v technológiách čistenia vody prichádza zásadný posun. Zmena pomôže jednému z desiatich ľudí, ktorí stále nemajú prístup k nezávadnej pitnej vode.