Goodyear prehral súd s českým vynálezcom! Musí mu zaplatiť vyše 65 miliónov eur

864

Americká spoločnosť Goodyear Tire & Rubber musí českému vynálezcovi Františkovi Hrabalovi zaplatiť 65 miliónov dolárov (vyše 65 miliónov eur ), rozhodol v pondelok súd v Spojených štátoch.

Spor sa týkal Hrabalových nápadov ohľadom samonafukovacích pneumatík, uviedol špecializovaný server Law360, ktorý sa venuje obchodným sporom.

Firma si podľa súdu privlastnila päť obchodných tajomstiev vynálezcu a jeho spoločnosti Coda Development, povedal konateľ spoločnosti Coda Jan Martínek. Porota rozhodla, že Goodyear jednal so zlým úmyslom.

Spoločnosť Coda zažalovala firmu Goodyear a jej niekdajšieho inžiniera Roberta Benedicta v roku 2015. Česká firma uviedla, že sa Hrabal v januári a júni 2009 stretol so zamestnancami Goodyearu ohľadom možnosti spolupráce a zavedenia jeho nápadov do výroby.

Americký výrobca pneumatík podpísal zmluvu o mlčanlivosti, podľa ktorej mohol využiť poznatky svojich zamestnancov iba v prípade, že by uzavrel partnerstvo s českou spoločnosťou. To sa ale nikdy neuskutočnilo.

Vynálezca stavebnice LEGO sa pri práci riadil heslom svojho otca

Benedict ale využil poznatky zo schôdzok a začal ich rozvíjať v nádeji, že to spoločnosti Goodyear v nasledujúcich rokoch prinesie zisky rádovo stoviek miliónov dolárov, tvrdí spoločnosť Coda. Goodyear podľa nej tiež získal na základe Hrabalových nápadov dva patenty.

Súdny spor ešte neskončil. Spoločnosť Coda súd požiadala, aby k dvom patentom bolo priradené Hrabalovo meno. Požiadala tiež o vydanie príkazu, ktorý by spoločnosti Goodyear zakázal používať informácie, ktoré boli podľa českej firmy ukradnuté.

Kylie Minogue vyhrala spor o meno s rodinou Kardashianových

V jadre procesu išlo podľa právnej zástupkyne firmy Coda o to, že „miestna spoločnosť vzala nápady malého človeka a vyhlásila ich za svoje“. Goodyear sa obhajoval tým, že Hrabalovo obchodné tajomstvo bolo zverejnené v žiadostiach o patent, verejných vyhláseniach a prezentáciách.

Technológia samonafukovacích kolies zaisťuje automatické hustenie pneumatík, ktoré obsahujú miniatúrnu pumpičku. Systém poháňa energie, ktorú generuje rotujúce koleso. Vodič tak nemusí kontrolovať tlak v pneumatikách.

Zákazník si sťažoval, že jeho hranolky sú moc hrubé, tak George Crum vynašiel chipsy