Zákazník si sťažoval, že jeho hranolky sú moc hrubé, tak George Crum vynašiel chipsy

3742

Odkiaľ sa vlastne vzali dnes tak obľúbené chipsy? Ich vynálezcom bol George Speck, ktorý sa ale volal Crum. Bol to on, kto tak trochu ako pomstu vytvoril prvé chipsy na svete.

Všetko začína v roku 1853, kedy bol George Crum len kuchár v Saratoga Springs. Volal sa pôvodne Speck, ale nechal si zmeniť priezvisko podľa koňa svojho otca. Mal ku koňom vzťah, pretože v jeho žilách kolovala i časť indiánskej krvi. Ako malý tiež pracoval ako lovecký sprievodca a nájomný stopár. Vždy ho ale bavilo varenie a nebál sa experimentovať. Začal preto pracovať ako kuchár v podniku zvanom Cary Moon’s Lake House v Saratoga Springs, kde bola zamestnaná aj jeho sestra. Podniku sa darilo a o zákazníkov nebola núdza.

Raz do podniku zavítal boháč menom Cornelius Vanderbilt. Objednal si v kraji vyhlásene hranolky. Bol to snob, takže keď mu ich priniesli, ohrňal nad nimi nos a tvrdil, že sú príliš hrubé. Mali by byť polovičné alebo ešte tenšie, požadoval Vanderbilt, čo bol nezmysel, pretože takto tenké hranolčeky akosi prestanú byť hranolkami. Crum sa ale rozhodol nespokojnému zákazníkovi vyhovieť. Nakrájal zemiaky extrémne tenko, ošmahol ich na oleji a posypal ich soľou. Mala to byť skôr pomsta než pokus o skutočné jedlo. Ale aké bolo Crumovo prekvapenie, keď sa Vanderbilt len ​​oblizovala a tvrdil, že tak dokonalú úpravu zemiakov ešte nejedol!

Majiteľ podniku Carey Moon si ihneď všimol potenciálu, ktoré chipsy majú, a začal ich propagovať ako špecialitu podniku. Zemiakové lupienky sa predávali najprv v papierových kornútkoch a neskôr v škatuliach.

Existuje však mnoho pochybností, či Crum bol skutočne prvý. Veď v britskej kuchárke z roku 1822 možno nájsť recept na zemiakové lupienky. To ešte nebol Crum ani kuchárom. Ale ide o silnejší druh chipsov, tie Crumové boli naozaj mimoriadne tenké, dodnes sa im hovorí Saratogské chipsy.

Crum’s House

Každopádne Crum si otvoril vlastný podnik s názvom Crum’s House a servíroval samozrejme predovšetkým chipsy. Preslávil sa nielen svojimi zemiakovými lupienkami, ale aj rovnostárskym prístupom k zákazníkom. Tí bohatí neboli nijako uprednostňovaní, všetkých zákazníkov bral rovnocenne. Hovorí sa, že aj Vanderbilt musel na svoju porciu čakať cez hodinu, pretože prišiel posledný do úplne naplnenej reštaurácie.

Crumové chipsy sa stali štandardom a podľa ich kvality sa hodnotili všetky ostatné. Napriek tomu si ich Crum nenechal patentovať. To urobili až neskôr iní ​​podnikatelia v gastronómii, ako Laura Scudder, ktorá založila značku Lays. Nikto však nikdy nespochybňoval Crumovo prvenstvo na americkom kontinente a jeho zásadný prínos k vzniku zemiakových lupienkov, ako ich poznáme dnes.